You used 5 cups of flour to bake 80 cookies. How many cups of flour do you need if you bake 144 cookies?

Answers

Answer 1

Answer:

9 cups

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

5 cups                     x cups

------------            = ----------------

80 cookies            144 cookies

Using cross products

5 * 144 = 80x

720 = 80x

Divide by 80

720/80 = 80x/80

9=x

Answer 2

Answer:

7 1/5 cups of flour to mae 144 cookies

Step-by-step explanation:

80/5 = 20 cookies per cup of flour

so 20x7 = 140 and then you still need four more so take the four and another cup of flour and divide the 20 by 4 then you get 5 thus you 7 and 1/5ths cups


Related Questions

Find the length of the third side. If necessary, write in simplest radical form.

Answers

a^2 + b^2 = c^2

(5)^2 + (5)^2 = c^2

50 = c^2

Square root each side

c = 5√2

what is the value of x in the equation x-7=-4x+33

Answers

Answer:

x=8

Step-by-step explanation:

Add 7 to the right side and add 4x to the left side

5x=40

divide by 5

Answer:

x=8

source=trust me bro

Help please me please

Answers

Answer:

5n^3

Step-by-step explanation:

For this type of problem, you can do the numbers and the variables separately and then combine them at the end.

First, lets do the variables:

n^4 has the following factors: n^1, n^2, n^3, n^4

n^3 has the following factors: n^1, n^2, n^3

The greatest common factor is n^3

Now for the numbers.

5 has the following factors: 1,5

30 has the following factors: 1,2,3,5,6,10,15,30

The greatest common factor is 5

Put it all together and the answer is 5n^3

Answer:

the greatest common factor between those is 5n^3

Step-by-step explanation:

So if you factor out 5n^3 you would have,

5n^3(n+ 6)

Find the degree of this polynomial.
k^6 + 8K^5 + 8K^4 - 9k^2

Answers

Step-by-step explanation:

that is easy : 6

let's write it a bit nicer and more readable :

k⁶ + 8k⁵ + 8k⁴ - 9k²

the highest exponent is 6 for k.

and that is the degree of the polynomial.

I NEED HELP ASAP!!!! PLEASE!!

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Answer:

B

Step-by-step explanation:

5f+2p=90

-5f        -5f

[tex]\frac{2p}{2}[/tex]=[tex]\frac{-5f+90}{2}[/tex]

p=[tex]\frac{-5f+90}{2}[/tex]

if Angle 4 = 6x+8 and Angle 3 = 20x+16 find the measure of all Four Angles

Answers

Answer:

40 on edge

Step-by-step explanation:

2021

man pays $225 each month into an account to pay his bills. How much does he pay into the account in three years?

Answers

Answer:

$8100

Step-by-step explanation:

There are 36 months in 3 years.

225 x 36 = $8100

What is the value of n in this equation?

n - 409 = 732

Answers

Answer:

n = 1141

Step-by-step explanation:

To find the value of n you add 732 and 409 giving you 1141.

Answer:

n = 323

Step-by-step explanation:

this one should be easy for u. all u have to do is take the given number which can be either the minuend or subtrahend and subtract it from the difference. (minuend-subtrahend=difference)

The graph of g(x) is a transformation of the graph of f(x)=3^x.

Enter the equation for g(x) in the box.

g(x) =

Answers

Transformation involves changing the position of a graph

The equation of g(x) is [tex]\mathbf{g(x) = 8(2)^x}[/tex]

A geometric function is represented as:

[tex]\mathbf{y =ab^x}[/tex]

The graph of g(x) passes through (-1,4) and (-2,2)

So, we have:

[tex]\mathbf{2 =ab^{-2}}[/tex]

[tex]\mathbf{4 =ab^{-1}}[/tex]

Divide both equations

[tex]\mathbf{\frac{4}{2} =\frac{ab^{-1}}{ab^{-2}}}[/tex]

Divide

[tex]\mathbf{2 =b}[/tex]

Rewrite as:

[tex]\mathbf{b =2}[/tex]

Substitute 2 for b in [tex]\mathbf{4 =ab^{-1}}[/tex]

[tex]\mathbf{4 = a2^{-1}}[/tex]

Multiply both sides by 2

[tex]\mathbf{8 = a}[/tex]

Rewrite as:

[tex]\mathbf{a = 8}[/tex]

Substitute 2 for b and 8 for a in [tex]\mathbf{y =ab^x}[/tex]

[tex]\mathbf{y = 8(2)^x}[/tex]

Express as a function

[tex]\mathbf{g(x) = 8(2)^x}[/tex]

Hence, the equation of g(x) is [tex]\mathbf{g(x) = 8(2)^x}[/tex]

Read more about function transformation at:

https://brainly.com/question/13810353

Answer:

g(x)=8(2)^x

Step-by-step explanation:

How many meals can you buy with $60 if one meal in the college cafeteria costs $6

Answers

Answer:

10

Step-by-step explanation:

60/6=10

4(2x+3)+4(3x+2) i need to expand and simplify it

Answers

Answer:

8x+12+12x+8=0

20x+20=0

20x=-20

x=-1

Answer:

20

someone help me. i don’t understand this lol

Answers

Answer:

2

Step-by-step explanation:

the theorum you need for this is c^2 = a^2 + b^2, but because you have sides a and c, you need to work backwards.

Start by isolating b^2 in the equation.

c^2 = a^2 + b^2

        -a^2

c^2 - a^2 = b^2

b needs to not be squared, so take the square root of both sides

[tex]b = \sqrt{\sqrt{29}^{2} - 5^{2}[/tex]

Your answer should be 2.

Which graph represents the function h(x) = Ix| + 0.5?

Answers

Answer: The third option.

Step-by-step explanation:

This question requires knowledge of translation of equations.  It utilizes a very simple vertical shift, which can be found via f(x) = f'(x) + a, where the graph is moved up a units.  In this case, a is 0.5.

Hope it helps and let me know if you want me to elaborate.

Answer:

Third graph

Step-by-step explanation:

3rd graph is the right one. Top left corner one.

Reson:

Transformation in y coordinates is by up 0.5

Which is 3rd one

Isjfjsjsjdbsbd please sleep is important

Answers

Answer:

13 1/2

Step-by-step explanation:

What we do is convert the mixed numbers into improper fractions

1 x 2 + 1 = 3

4 x 2 + 1 = 9

our new fractions are 3/2 and 9/2

multiply 3 x 9 = 27/2

simplify into mixed number =  13 1/2

2n^2-6=-16
what am i supposed to be doing

Answers

Answer:

n = ±i sqrt(5)

Step-by-step explanation:

2n^2-6=-16

Add 6 to each side

2n^2-6+6=-16+6

2n^2=-10

Divide by 2

2/2n^2 = -10/2

n^2 = -5

Take the square root of each side

sqrt(n^2) = sqrt(-5)

n = sqrt(-1) sqrt(5)

n = ±i sqrt(5)

if 15 baseballs cost $9 how much would 30 baseballs cost

Answers

Answer:
$18

Explanation :
15b (baseballs) = $9
15b + 15b = 30b so,
$9 + $9 = $18

Kirk is taking an exam and has 1 1/2 hours to complete the test. He has used 1/3 of his time already. How much time has Kirk used already on the test?​

Answers

Answer:

30 minutes!!!!

Answer:

(1/2) half an hour.

Step-by-step explanation:

1 1/2 x 1/3 = 3/2 x 1/3 = 3/6 = 1/2

Find the quotient.

593
÷
60
A.
10 R7

B.
9 R53

C.
9 R3

D.
9 R93

Answers

Answer:

b

Step-by-step explanation:

b

The answer is. B.) 9 R53

I used long division

Which fractions have a decimal equivalent that is a repeating decimals select all that apply

Answers

Answer:

19/3 = 6.33333……

9 11/16 = 9.6875

a) 0.818

b) 0.8

c) 3.4

d) 0.55555……

Step-by-step explanation:

The length of a rectangular plot is 2 1/3 m. The area of the reclangle is5 1/3 m? What is the width of the plot?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Width = Area÷ length

         = 5 1/3 ÷ 2 1/3

         = 16/3 ÷ 7/3

        [tex]= \dfrac{16}{3}*\dfrac{3}{7}\\\\\\=\dfrac{16}{7}\\\\=2\dfrac{2}{7}[/tex]

546863 / 57379 in step by step

Answers

Answer:

0.1

Step-by-step explanation              

57379/546863  is how it should be set

          also not sure about the step by step part sorry

Answer:

9 R 30,452

Step-by-step explanation:

54 + 38
-
= (52 +
D + 38
-
=52+ (
+38)
= 52 +
II

Answers

Answer:

568+567899675433235+453dtu

a help with my mathhh i give brainliest <3 ​

Answers

Answer: -36

Step-by-step explanation:

Answer is -36

if you don't understand why ask

Corner Grocery charges $4.80 for 12 sodas. Max's Market charges $5.25 for 15 sodas.

Which store has the best unit price on sodas, and by how much?

Answers

Answer:

To do this, just do 12 divided by 4.80 = 2.5 dollars per can at Corner Grocery, and at Max's Market 15 divided by 5.25 = 2.85 per can. So the Corner Grocery has a better unit price by 35 cents.

Thanks for your question.

Answer:

i dont know

Step-by-step explanation:

i dont know

12) The Royals softball team played 75 games and won 55 of them. What percent of the games did they lose? (round to the nearest tenth) ​

Answers

They lost 26.7 percent of games.

Translate to an equation, then solve.
The product of 2, and a number increased by 6, is – 24.
What is the number?

Answers

Answer:

2 (n + 6) = - 24

Step-by-step explanation:

The product (the result from multiplying) of 2, and a number increased (add) by 6, is (equals) – 24.

We use "n" to represent the unknown number.

We multiply 2 by n + 6, and that equals - 24.

Answer:

The number is -15.

Step-by-step explanation:

2x+6=-24

2x=-24-6

2x=-30

x=-30/2

x=-15

A person has $20,000 to invest. As the person's financial consultant, you recommend that the money be invested in Treasury bills that yield 3%, Treasury bonds that yield 6%, and
corporate bonds that yield 9%. The person wants to have an annual income of $1170, and the amount invested in corporate bonds must be half that invested in Treasury bills. Find
the amount in each investment.
What is the solution? Select the correct choice below and fill in any answer boxes within your choice

Answers

He invested $ 2000 in Treasury bills, $ 1000 in corporate bonds and $ 17000 in Treasury bonds.

Given that a person has $ 20,000 to invest, and as the person's financial consultant, you recommend that the money be invested in Treasury bills that yield 3%, Treasury bonds that yield 6%, and corporate bonds that yield 9%, and the person wants to have an annual income of $ 1170, and the amount invested in corporate bonds must be half that invested in Treasury bills, to find the amount in each investment the following calculation must be performed:

10,000 x 0.03 + 5,000 x 0.09 + 5,000 x 0.06 = 1050 8,000 x 0.03 + 4,000 x 0.09 + 8,000 x 0.06 = 1080 2,000 x 0.03 + 1,000 x 0.09 + 17,000 x 0.06 = 1170

Therefore, he invested $ 2000 in Treasury bills, $ 1000 in corporate bonds and $ 17000 in Treasury bonds.

Learn more about quantities in https://brainly.com/question/25789591

A 30 ft building casts a shadow that is 75 ft. long. A nearby tree casts a shadow that is 35 ft. long. How tall is the tree?

Answers

Answer:

The tree is 14 ft. tall.

Step-by-step explanation:

Height of the building/ Height of the tree  = Shadow of building/ Shadow of tree

30/x = 75/35           Cross multiply

75x = (30)(35)

75x = 1050

x = 1050/75

x = 14

Pls help i don't know Anymore​

Answers

1/3

本题已由中国数学会官方解答(现有会员:2人)

Kaya invests £4000 for 8 years
The investment gets compound interest of x% per annum
At the end of 8 years the investment is worth £6872.74
Work out the value of x

Answers

To find the interest rate on the investment for 8 years is equal to 0.7%

Given the following data:

Principal = £4000Future value = £6872.74Time = 8 years

To find the interest rate on the investment for 8 years:

Mathematically, compound interest is given by the formula:

[tex]A = P(1 + r)^{t}[/tex]

Where;

A is the future value.P is the principal or starting amount.r is annual interest rate.t is the number of years for the compound interest.

Substituting the given parameters into the formula, we have;

[tex]6872.74 = 4000(1 + r)^{8}\\\\(1 + r)^{8}=\frac{6872.74}{4000} \\\\(1 + r)^{8}=1.7182\\\\1+r=\sqrt[8]{1.7182} \\\\1+r =1.07\\\\r=1.07-1\\\\r=0.7[/tex]

Interest rate, r = 0.7%

Read more: https://brainly.com/question/22339845

Other Questions
Whenever little Bobby cries, his father spanks him. Bobby's father is trying to decrease Bobby's crying through the use of ____. A ramp has a height of 5.8 feet and an angle of 80. (is a right triangle. above the 90 degree angle is the 80 degree angle)What is the length of the ramp, y, to the nearest tenth of a foot? Which function is the inverse of (x) = 4x3 2? Why is Franklin's "The Way to Wealth" often referred to as a "secular sermon"? True or False: An individual investor is more likely to engage in foreign direct investment than a corporation. True False simplify the following rational expression? 15 POINTS!!!!!Sofia has heard that buying vitamins is a waste of money because the body cannot store them. What is the BEST response to this statement?A. There are a few benefits to taking vitamins, but theyre not worth the cost.B. It is truethere is no benefit to taking vitamins, and theyre a waste of money.C. The body only absorbs the vitamins found in food so theyre not worth buying.D. This is more true of water-soluble vitamins than fat-soluble vitamins.PLEASE NO LINKS Answer my questions. For the ones who know Spanish and speaks Spanish. Plzzzz 6 divided 642= ty answer 4 Which element below is least reactive? Which element below must be stored in oil because of its reactivity? Can someone help my please I need to do this fast Simplify 4-3(2*5-6) An inequality using a > or a < has a ______ line. *invisiblesoliddashed The number -2 is a solution to which of the following inequalities?x + 7 > 5-3 x < 1x - 7 < -4-12/6 > 10 Rectangle ABCD is dilated by a scale factor of 2 with the origin as the center of dilation, resulting in the image A'BCD. If the slope of AB Is-2,what is the slope of A' B'? Can you guys do this for me pls. Answer please! (NO LINKS OR FILES) What is the equality of -60x>10 Judah worked at the bakery for 14 hours last week. He spent $12 of his earnings on a cake for his fathers birthday. If he was left with $86 after buying the cake, what is Judahs hourly wage? $6. 14 $7. 00 $8. 00 $9. 63. Margo is putting cookies in bags for her friends. She has 36 cookies, and she wants to put them in 12 bags. She puts the same number of cookies in each bag. How many cookies does she put in each bag?