help please due right now

Help Please Due Right Now

Answers

Answer 1

Answer:

1. Not a translation    2. Translation

Step-by-step explanation:

1.) The blue shape is bigger than the red and thus NOT a translation

2.) Both figures are the same size and shape and thus meet the qualifications of a translation.

a translation is simply moving the EXACT SAME shape. Hope this helped!


Related Questions

Can someone help me with this...

Answers

Answer:

 y =  m x  +  b . y  = −2 x −  9

Step-by-step explanation:

hope this helps :p

PLS HELP ME I have more questions but I’ll do this first

1.) Lori often takes a taxi instead of taking the bus. On average she takes 3 taxis a week at a cost of $25. The bus would cost her only $6 a week. How much money would she save in one week?

Answers

6 x 4= 18
25-18= 7
She saves $7

What is the answer to x²+12x+32

Answers

Answer:

(x+4)(x+8)

Step-by-step explanation:

Factor x²+12x+32 using the AC method.

Lesson 5 Practice Problems
1. A restaurant offers delivery for their pizzas. The total cost is a delivery fee added to
the price of the pizzas. One customer pays $25 to have 2 pizzas delivered. Another
customer pays $58 for 5 pizzas. How many pizzas are delivered to a customer who
pays $80?
Be sure to completely explain your answer.
When explaining, make it sound like you are talking to a grandma.

Answers

Let the price of a pizza be x
Delivery charge be y
Cost of two pizzas = 2*x
2x+y=25. ————-(1)
Y=25-2x
Cost of 5 pizza = 5*x
5x+y=58. —————-(2)
Substitute y=25-2x in equation 2
5x +25-2x=58
3x+25=58
Subtract 25 from both sides
3x =58-25
3x=33
Divide both sides by 3
X=33/3
X=11
Plug-in x= 11 in equation 1
2*11+y=25
22+y=25
Y=25-22
Y=3
Cost of a pizza =$11
Delivery charge=$3

80-3=77
Number of pizzas delivered=77/11=7


7 pizzas are delivered

I’ll give brainliest to anyone who can help me with this. Basically you have to state whether or not the number is a solution to the given inequality.

Answers

Answer:

-4/9 IS a solution

Step-by-step explanation:

-2/3 = -6/9

-4/9 is greater than -6/9

Therefor -4/9 IS a solution to the inequality

[(7+3)x5-4](divided by) 2+3
SHOW ALL WORK WILL MARK BRAINLIEST
PLEASE HURRY

Answers

BIDMAS so do the 7+3 first = 10
[10 x 5 - 4] (divided by) (2+3)
then work out both brackets by doing the multiplication first
[10 x 5 - 4] = [50 - 4] = 46
(2 + 3) = 5
46 divided by 5 = 9.2
The answer is 2 7+3 =10 x 5-4=1 =10 divided by 5 = 2

Slope intercept form for points 4,1 and 8,2

Answers

y= 1/4x + 0
Hope this helps :))

Tyler has $4.50 in a bank in his bedroom. Each day he adds $1.50 to it. Which equation can be used to find out how many days it will take for Tyler to save $30.00?

Answers

Answer:

4.50 + 1.50 = 6 times 5 = 30.  , 4.5 + 1.5x = 30.00

Step-by-step explanation:

Find the unit rate of Melanie reads 27 books in 3 days.

○ 81 books per day
○ 3 books per day
○ 24 books per day
○ 9 books per day​

Answers

Answer:

27/3=9

Step-by-step explanation:

9 books per day

Answer: 9 books per day

Step-by-step explanation:

27 books / 3 days = 9 books per day

How much will be in the account after three years

Answers

you didn’t give us any choices or context

Julio bought 4 tickets to the circus for $12.50 each. He also bought a souvenir for his
son for $4.75. If Julio pays for the tickets and the souvenir with a $100 bill, how
much change will he receive?

Answers

Find the total he spent and subtract that from 100:

12.50 x 4 = 50

50 + 4.75 = $54.75 total spent

100-54.75 = $45.25 change

He would receive $45.25
Example:
12.50 * 4 = $50 + $4.75 = $54.75
100 - $54.75 = $45.25

Could i get some help with these math questions?

Answers

Sure, x=69 v=103

69 ayyy lol

PLZ HELP DUE TODAY 300 POINTS AND BRAINLIEST

Answers

Answer:

Multiply all sides

NOT DONE YET...

When  you get it Divide it by the y-intercept

thats when youll get the answer

Step-by-step explanation:

Enjoy, Hope i get what i was promised :D

Refer to the attachment as I am unable to add the answer

15 POINTS!!! HELP ASAP!!!!!
Hot Chocolate Sales and Outside Temperatures
Sales ($)
$100
$213
$830
$679
$209
$189
$1,110
$456
$422
$235
$199
Temperature (°F)
92°
88°
54°
62°
85°
16°
52°
65°
68°
89°
91°
if you plot this on a scatterplot, would the correlation be strong or weak?? EXPLAIN! ( temperature is x and sales is y)

Answers

Answer:

Strong Correlation

Step-by-step explanation:

If the numbers of the sales are matched in order with the temp., this is a strong correlation. I'm assuming the question is asking you to prove the correlation between the change in temperature, and the change in hot chocolate sales.

If you match the numbers, you'll see that when its colder outside, hot chocolate sales go up. When it's hot out side, sales go down. This is a strong, inverse correlation.

Then again, if these numbers are out of order in any way, my entire answer goes down the drain. Make sure all information is included in your question, including pictures :)

what is 53232+10093200920 equal

Answers

Answer:

10093254152

Step-by-step explanation:

yk

I really need help with this please!!

Answers

j)x^2 +2x +yx+2y-5x-10
x^2-3x+yx-10

k)5y^2(1-2y)

l)a(x+y+z)

Factorise :

z - 7 + 7 x y – x y z

pls tell my fellows

Answers

The answer is -(7-z)(1-xy)

Answer:

(xy - 1)(7 - z

Step-by-step explanation:

z - 7 + 7 x y – x y z

= 7xy - xyz - 7 + z          Factor by grouping:-

= x y(7 - z) -1(7 - z)

= (xy - 1)(7 - z).

Stella is using her compass and straightedge to complete construction of a polygon inscribed in a circle. Which polygon is she in the process of constructing?

Answers

Answer:

A regular pentagon

Step-by-step explanation:

A pentagon has 5 sides. There are 5 tick marks.

The answer polygon is a Hexagon.

What is a hexagon?

A hexagon is a six-sided polygon. Hexagon has some special properties when we are talking about inscribed polygons.

Two vertices of the hexagon lie on the corners of the diameter of the circumscribing circle.

Given that, Stella is using her compass and straightedge to complete the construction of a polygon inscribed in a circle.

We are asked which polygon is she in the process of constructing.

Since, there are 6 marks on the circle, which is one of the step for constructing a hexagon.

So, We can say that she is constructing a regular hexagon inside the circle.

For more references on hexagon, click;

https://brainly.com/question/3295271

#SPJ2

g(x) = 3x + 4, find g (-3)

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

g[1] = -7

What is.

12.12 x (−2.9)

Answers

Answer:

-35.148

I don't know if you need to round the answer or not

Step-by-step explanation:

Hello there!

Question:-

[tex]\sf \longmapsto 1.12 \: \times ( - 2.9)[/tex]

This is a arithmetic expression.We need to find the result of it.

Solution:-

[tex]\sf \longmapsto12.12 \times ( - 2.9)[/tex]

As (-) * (+) equals to (+),

The new Arithmetic expression will be :-

[tex]\sf \longmapsto - (12.12 \: \times 2 . 9)[/tex]

Then, Simply multiply :-

[tex]\sf \longmapsto - (35 .148)[/tex]

Remove the parenthesis:-

[tex]\sf \longmapsto - 35.148[/tex]

On Converting -35.148 to fraction :-

[tex]\sf \longmapsto \: - \dfrac{8787}{250} [/tex]

On Mixed fraction:-

[tex]\sf \longmapsto \: - 35\dfrac{37}{250} [/tex]

______________________________________

Henceforth the answer of the arithmetic expression is :-

[tex] \boxed{\bf \: - 35.148 \: (approx.)}[/tex]

In Alternate Form:-

[tex]\boxed{\bigg\{\bf \: - \dfrac{8787}{250} , - 35\dfrac{37}{250}\bigg\}} [/tex]

________________________________

I hope this helps!

Please let me know if you have any questions.

~MisterBrian

Make each denominator rational. In other words, rationalize the denominator.

Answers

☆Answer :

[tex] \frac{3 + \sqrt{6} }{ \sqrt{6} } = ... \\ = \frac{3 + \sqrt{6} }{ \sqrt{6} } \times \frac{ \sqrt{6} }{ \sqrt{6} } = \frac{3 + ( \sqrt{6} \sqrt{6} ) }{6} \\ = \frac{3 + ( \sqrt{6} {}^{2}) }{6} = \frac{3 + 6}{6} \\ = \frac{9}{6} = \bold{1\frac{1}{2}} [/tex]

Answer:

[tex]\frac{\sqrt6 + 2}{2}[/tex]

Step-by-step explanation:

Hello!

To rationalize the denominator, we want the denominator to be rid of any square root operations.

To do that we have to multiply the whole fraction by the value of the denominator, or multiply it by a Giant 1.

Rationalize:

[tex]\frac{3 + \sqrt6}{\sqrt6}[/tex][tex]\frac{3 + \sqrt 6}{\sqrt6} * \frac{\sqrt6}{\sqrt6}[/tex][tex]\frac{\sqrt6(3 + \sqrt6)}{\sqrt6 * \sqrt 6}[/tex][tex]\frac{3\sqrt6 + 6}{6}[/tex]

Simplify:

[tex]\frac{3(\sqrt6 + 2)}{3(2)}[/tex][tex]\frac{\sqrt6 + 2}{2}[/tex]

Final expression: [tex]\frac{\sqrt6 + 2}{2}[/tex]

_______________________________________________________

Giant 1

A giant one is another term for a fraction that simplifies to 1. To simplify to

one, the fraction's numerator and denominator have to be the same. We

multiplied our expression by √6/√6, which doesn't change the value of the

original expression because we are technically multiplying by 1.

mixed numbers multiple 4 1/2 x 1 2/3

Answers

Answer:

7 1/2

Step-by-step explanation:

So, we have the problem 4 1/2 x 1 2/3.

Lets convert both of these mixed fractions into improper fraction, because it would be much easier to multiply.

4 1/2= 9/2 as an improper fraction

1 2/3= 5/3 as an improper fraction

Now, lets multiply!

9/2 x 5/3

Lets multiply the numerators first.

9 x 5 is 45

Now, the denominators.

2 x 3 is 6

So, 9/2 and 5/3 is 45/6

Lets convert 45/6 into its mixed fraction form

45/6 as a mixed fraction would be 7 1/2

Hope this helped :)

HURRY, I NEED AN ANSWER

(-0.3)(-0.27)

Answers

Answer:

what do I need to answer? are those dots on a graph?

Step-by-step explanation:

Answer:

0.081

i did the quiz on mine and it was right

mathhhhhhhhhh is harddddddd

Answers

given,

measure of sides of the square = 12 cm

we know, diagonal

d = a√2

now,

d = 12√2

d = 16.970

a/q we have to round the answer to the nearest centimetres

so,

it is 17 cm

hope this answer helps you dear! take care!

Which one is true?????

Answers

Answer:

True option is B. AA' = BB'

Step-by-step explanation:

Because,

Point A translated into Point A'

Point B translated into Point B'

Sorry if there's wrong :)

toilet rolls come in packs of 4 and 9
the 4 pack is priced at 2.04 pound
the 8 pack is prices at 3.68 pound
by calculating the price per roll, determine which pack is better value.
show your working

Answers

Answer:

8 pack.

Step-by-step explanation:

For the 4 pack, price per roll =  2.04 / 4  =  £0.51

For the 8 pack, price per roll =  3.68 / 8  =  £0.46.

PLS HELP ASAP ILL GIVE BRAINLKEST THANKS

Answers

Answer:

A number k is less than or equal to 10

50 points and brainliest to first correct answer :/

The figure below shows a quadrilateral ABCD. Sides AB and DC are congruent and parallel:

A quadrilateral ABCD is shown with the opposite sides AB and DC shown parallel and equal.

A student wrote the following sentences to prove that quadrilateral ABCD is a parallelogram:

Side AB is parallel to side DC, so the alternate interior angles, angle ABD and angle CDB, are congruent. Side AB is equal to side DC, and DB is the side common to triangles ABD and BCD. Therefore, the triangles ABD and CDB are congruent by SSS postulate. By CPCTC, angles DBC and BDA are congruent and sides AD and BC are congruent. Angle DBC and angle BDA form a pair of alternate interior angles. Therefore, AD is congruent and parallel to BC. Quadrilateral ABCD is a parallelogram because its opposite sides are equal and parallel.

Which statement best describes a flaw in the student's proof?

Question 11 options:

Angle DBC and angle BDA form a pair of vertical angles, not a pair of alternate interior angles, which are congruent.


Triangles ABD and CDB are congruent by the SAS postulate instead of the SSS postulate.


Triangles ABD and BCD are congruent by the AAS postulate instead of the SSS postulate.


Angle DBC and angle BDA form a pair of corresponding angles, not a pair of alternate interior angles, which are congruent.

Answers

Answer: Where is the figure??

"The figure below shows a quadrilateral ABCD. Sides AB and DC are congruent and parallel:"

Answer:

I think it this one but picture would help...

Angle DBC and angle BDA form a pair of vertical angles, not a pair of alternate interior angles, which are congruent.  

HElpppppppppppppppppppp

Answers

Answer:

f(-1)=3

Step-by-step explanation:

If you look along the x axis and find the number -1, the line intersects that point at three.

Someone plz helppppppppppppppp

Answers

The answer is m2 1 x2=2
Other Questions
How did the Anishinaabe memorialize the Sandy Lake tragedy? what is the WHOa.) a professional health care association that provides recommendations for the health workplace. b.) an international organization that conducts research worldwide to track the spread of diseases and other health issues. c.)a branch of the CDC that makes safety recommendations based on research data to help prevent on-site injury. d.) a U.S. government agency that contributes to safety protocols. 1/1 the owner invested 8000 R.O and deposited in thetreasury as cash.2/1 He purchased computers on the account was cost 2500R.O3/1 He paid rent 230 R.O by cash.4/1 He received 2800 R.O for did some service.5/1 He paid 1800 R.O to the creditor6/1 He borrowed 1500 R.O from the bank and deposit it inthe treasury7/1 He bought furniture by 1600 R.O he paid 1250 by cash,and the other on the account.8/1 He paid 500 cash to the creditor.IRequired: Prepare the journal entries to record thesetransactions. Pls select each correct answer that applies, have to pass, thx. Esme's tire had a leak. It originally held 30 pounds of pressure but was losing 1.8 pounds of pressure each hour. How many pounds of pressure would there be after 7 hours?A. 12.6B. 17.4C. 21 D. 28.2 Which of the following isthe best synonym for"ostentation"?A. modestyB. concealmentC. moderationD. flamboyance Is the Massacre of the Innocents considered historical fact? The result of dividing (x3 x2 22x 40) by (x 5) is x2 6x 8. Select all of the factor(s) of x2 6x 8. (x 4) (x 4) (x 2) (x 2). Mr. Sanchez bought 2 magazines for $9.95 each and 1 book for $14.95. If the sales tax is 6%, what is the total cost of Mr. Sanchez's purchases? I NEED AN ANSWER ASP! PLEASE Cherries cost $4/lb. Grapes cost $1.50/lb. You can spend no more than $9 on fruit, and you need at least 4 lb in all. Create a graph showing the amount of each fruit you can buy. 3x+1=?Can you solve it? find g(4x)g(x)=x-4 Why do heavier objects roll down slopes faster than lighter objects? (Assuming they are the same shape) please help I domt understand what government practice limits the rights of migrant workers If a young child or adult becomes dehydrated what are the symptoms and what happens to the body? Find the slope of the lineA -20 B 0 C 1 D Undefined Philadelphia was a Puritan city.TrueFalse Give me a five-paragraph summary about the movie 'Freedom Riders'I will give 50 points to whoever answers it and will give brainless for correct answer and for not random answers just to get points.