f(x) = x; reflection in the x – axis followed by a translation 3 units down.

Answers

Answer 1

Answer:

f(x)=-x-3

Step-by-step explanation:

reflection in the x-axis

f(x) = x ---> f(x) = -x

translation 3 units down:

f(x) = -x ---> f(x) = -x - 3


Related Questions

HELP ME OUT PLEASE!!!!!!

Which table does NOT represent a function?

Α) Α

B) B

C) С

D) D​

Answers

Answer:

d because it has the same number more than once. in the left column

How would you compare two ratios given in words?

Answers

Answer:

you turn them into fractions for example 3:4 and 7:9

put them as factions 3/5 and 7/9 and then find out which fraction is the biggest.

Step-by-step explanation:

Answer: sample

Write the ratios as fractions. Then identify a common denominator. Rewrite the fractions using the common denominator. Compare the numerators. The greater numerator indicates the greater ratio.

Which equation has an x-intercept 0 and a y-intercept of 0?
A) y = 4x
B) y = 2x - 6
C) 6x – 2y = 4
D) y = 6x-2

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

x = o

y = 4x

y = 4(0)

y = o

y= 0

y = 4x

0 = 4x

o × 4 = x

x = 0

Becca decided to drink 4 liters of water every day. There are approximately 29.6 milliliters in 1 fluid Ounce. Which measurement
is closest to the number of fluid ounces in 4 liters?

Answers

Answer:

i think 6

Step-by-step explanation:

i looked it up

Answer:

135

Step-by-step explanation:

took test

A TV has a listed price of 767.95 $ before tax.if the sales tax rate is 7.25%, find the total cost of the TV with sales tax included.

round your answer to the nearest cent, as necessary.

Answers

Answer:

Total cost of TV = $823.63

Step-by-step explanation:

Total cost of TV = the price of the set + (Cost of TV) × ( Sale Tax %)

Total cost of TV $767.95 + ($767.95 × .0725)          remember 7.25% =  .0725

Total cost of TV = 767.95 + $55.68                           $55.6763 ≈ $55.68

Total cost of TV = $823.63

Evaluate
3³ + 1 • 9 + 12


A) 24

B) 30

C) 48

D) 264​

Answers

3³ + 1 ● 9 + 12

= 27 + 1 ● 9 + 12 (3³ = 3 × 3 × 3 = 27)

= 28 ● 9 + 12

= 252 + 12

= 264 (D)

_____

RainbowSalt2222 ☔

Step-by-step explanation:

3^3=27+1×9=9+12=48

27+9+12=48

36+12=48

48=48

ansewer c

A circle has a diameter of 15 cm. Find the circumference. . Use 3.14 for π. Round your answer to the nearest tenth. PLEASE HELP!!!

Answers

Answer:

47.1 cm

Step-by-step explanation:

The formula for finding circumference is πd. So, plug in the given values and simplify the expression:

d = 15

π = 3.14

15 × 3.14 = 47.1

The circumference of a circle with a diameter of 15 cm and using 3.14 as a substitute for π will be 47.1 cm.

Answer:

[tex]\boxed {\boxed {\sf 47.1 \ cm}}[/tex]

Step-by-step explanation:

The circumference of a circle is the perimeter or the distance around the circle. It is calculated using the following formula:

[tex]c= \pi d[/tex]

The diameter of the circle is 15 centimeters. We are asked to use 3.14 for pi.

d= 15 cm π = 3.14

Substitute the values into the formula.

[tex]c= 3.14 * 15 \ cm[/tex]

Multiply.

[tex]c= 47.1 \ cm[/tex]

This number only has numbers in the tenth place, so we don't need to round.

The circumference of the circle is 47.1 centimeters.

600+600-200 Giving Brainliest​

Answers

Equation Answer is 1,000

1. What does the x axis represent in this situation?

Answers

The x axis the amount of time from arriving at the park to arriving back home.

The line labeled 1 is the time he sat at the park. Line 2 is when he walked to get a bagel. Line 3 is when he got the bagel, line 4 is walking home and line 5 was when he got home.

ou have R45 and a packet of sweets costs R4.25 but you also want to grab a cup of coffee, which costs R12. How many packets of sweets can you buy if you only buy one cup of coffee?

Answers

Answer:45+25+12=82

Step-by-step explanation:

Answer:

(45 - 12) / 4.25 = 7.76

Answer is 7 packets of sweets

Step-by-step explanation:

You have R45 and you only need to buy one cup of coffee which costs R12

After you purchased a cup of coffee you will have R33 (45 - 12 = 33)

A packet of sweets costs R4.25.

With R33 you can only buy 7 packets of sweets (33/4.25 = 7.76)


You need to make party favors for a friend's birthday. 48 people were invited,
but you'll only have to make favors for those who say they will attend. Some of
the favors will be yellow and the rest will be xanadu. Make a graph using paper
or technology that shows all of the possible combinations of yellow or xanadu
party favors you might choose to make. Let represent the xanadu favors and
y represent the yellow favors. Your graph should be labeled with x-intercept, y-
intercept, shaded region, linear boundary (solid or dashed). Also include an
additional point with coordinates clearly labeled in the solution region that
shows me how many of each favor you choose to make after all RSVP's are
received.
Upload your completed graph by clicking Insert from the menu bar above.

Answers

belive it is 12

Step-by-step explanation: theGCF of 36 and 24 is 12 the GCF of 36 and 48 is 12 and the GCF of 48 and 24 is 12 and 24

PRT TWO: there would be 2 pencils in each bag 3  candy barsin each and 4 erasers in each because 24 divided by 12 = 2 36 divided by 12 = 3 and 48 dividedby 12 = 4

Use the metric converter to complete the following statement.

Answers

Answer:

2000 mm

Step-by-step explanation:

Since there are 10 mm in 1 cm, we multiply the cm by 10 to get the mm:

200*10=2000

Anyone know the answer

Answers

Answer:

K

Step-by-step explanation:

PLs help

............................................

Answers

(-4,-1/2)

once you plug them into the midpoint formula that’s the answer you should get

if you can’t see here’s the questions.


b) evaluate 2x^2-x-6/x^3-2x^2+3x-6 and 2x+3/x^2+3 for x= -3, 0 and 3.

c) evaluate 2x^2-x-6/x^3-2x^2+3x-6 and 2x+3/x^2+3 for x = 2.

d) explain the relationship between x ≠ 2 and the factor x - 2.

Answers

128(3777: push-ups

What’s 29.75 simplified?

Answers

Answer:

119/4

Step-by-step explanation:

119/4

HOPE THIS HELPS!!!

Solve the formula to solve for L in terms of pie T and g

Answers

Answer:

[tex]\frac{T^{2} g}{4\pi ^{2} } =L[/tex]

Step-by-step explanation:

Hey there,

[tex]T=2\pi \sqrt{\frac{L}{g} }\\\frac{T}{2\pi } =\frac{2\pi \sqrt{\frac{L}{g} } }{2\pi } \\\frac{T}{2\pi } =\sqrt{\frac{L}{g} } \\(\frac{T}{2\pi }) ^{2} =\frac{L}{g} \\\frac{T^{2} }{4\pi ^{2} } =\frac{L}{g} \\[/tex]

Use cross multiplication

[tex]T^{2} g=4\pi ^{2} L\\\frac{T^{2} g}{4\pi ^{2} } =\frac{4\pi ^{2} L}{4\pi ^{2} } \\\\\frac{T^{2} g}{4\pi ^{2} } =L[/tex]

Hope this helps you.

Let me know if you have any other questions :-)

Solve this system using elimination.

5x+y=9
10x-7y=-18

Answers

(9/5,0)

the 9/5 is a fraction

Please help with this

Answers

Waitroze is a better deal budgins the worse deal

Help me please please explain this to me
Thanks

Answers

Answer:

D   6

Step-by-step explanation:

Area = L × W

(2n + 1)(6) = 78

(6 × 2n) + (6 × 1) = 78

    12n  + 6 = 78

     12n = 78 - 6

     12n = 72

        n = 72/12

        n =  6 cm

     

Answer:

6

Step-by-step explanation:

You have to insert each of the numbers in place of n and do the equation to see if it adds up to 78.

2(6) + 1 = 78

the others do not equal 78, therfore n = 6

Find the quotient of (11 ^ 18)/(11 ^ 3)

Answers

Answer:

The first choice, [tex]11^{15}[/tex].

Step-by-step explanation:

The numerator, [tex]11^{18}[/tex], is equivalent to eighteen "[tex]11[/tex]" multiplied together:

[tex]11^{18} = \underbrace{11 \times 11 \times 11 \times 11 \times \cdots \times 11 \times 11}_{\text{$18$ in total}}[/tex].

On the other hand, the denominator, [tex]11^{3}[/tex], is equivalent to three "[tex]11[/tex]" multiplied with one another:

[tex]11^{3} = 11 \times 11 \times 11[/tex].

Dividing [tex]11^{18}[/tex] by [tex]11^{3}[/tex] would eliminate three "[tex]11[/tex]" from the numerator:

[tex]\begin{aligned}& \frac{11^{18}}{11^{3}} \\ =\; & \frac{(11 \times 11 \times 11) \times \overbrace{11 \times \cdots \times 11}^{\text{$(18 - 3)$ in total}}}{(11 \times 11 \times 11)} \\ =\; & \overbrace{11 \times \cdots \times 11}^{\text{$15$ in total}} \\ =\; & 11^{15}\end{aligned}[/tex].

In general, dividing an expression by [tex]y^{b}[/tex] ([tex]y \ne 0[/tex]) is equivalent to multiplying that expression by [tex]y^{-b}[/tex].

For example, in this question, dividing [tex]11^{18}[/tex] by [tex]11^{3}[/tex] would be equivalent to multiplying [tex]11^{18}\![/tex] by [tex]11^{-3}[/tex]. In other words:

[tex]\begin{aligned}& \frac{11^{18}}{11^{3}} \\ =\; & 11^{18} \times 11^{-3} \\ =\; & 11^{18 - 3} \\ =\; & 11^{15}\end{aligned}[/tex].

A coin is flipped 10 times. What is the probability that there are an equal number of heads and tails

Answers

the answer would be five. because there is two sides to a coin so if you flip it then times 10 divided by 2 is five

the perimeter of a rectangular floor is 40 m and it is 8 m board find its area
.


plz do fast​

Answers

rectangle is x, then 5x−4 be the length of the rectangle.
Perimeter of rectangle =2(l+b)
⇒40=2(l+b)
⇒40=2(5x−4+x)
⇒40=12x−8
⇒12x=40+8
⇒12x=48
⇒x=
12
48


⇒x=4
Breadth =4 meters
Hence, length =5×4−4=20−4=16m
Therefore, area of rectangle =lb=16×4=64m

Write equivalent fractions for 2/3 and 3/4 using 12 as a denominator

Answers

Equivalent fraction for 2/3 using 12 as a denominator :-

2/3 × 4/4 = 8/12

Equivalent fraction for 3/4 using 12 as a denominator :-

3/4 × 3/3 = 9/12

_______

RainbowSalt2222 ☔

Art Bob, and Cam went to the store bought packages of xerox paper, three.containers of yogurt, and a bag ties $ 15.75 bought a package of xerox paper and four bags of zip ties for $ 21.75 Cam bought four containers of yogurt and two bags of zip ties for $14. Determine the unit cost of each item

Answers

Answer:

Xerox paper: $3.75yogurt: $1.25zip ties: $4.50

Step-by-step explanation:

The three purchases give rise to 3 equations:

  2x +3y +z = 15.75

  x +4z = 21.75

  4y +2z = 14.00

Using your graphing calculator to reduce the augmented matrix ...

  [tex]\left[\begin{array}{ccc|c}2&3&1&15.75\\1&0&4&21.75\\0&4&2&14.00\end{array}\right][/tex]

You find the units costs to be ...

Xerox paper: $3.75yogurt: $1.25zip ties: $4.50

Decide whether this table could represent a proportional relationship. Explain or show your thinking. ​

Answers

Nope beacuse it is showing a ratio then it is easy to clearly see

i needdd help please ​

Answers

Answer:

=5 = 6

Step-by-step explanation:

Help help help help help help math math

Answers

Answer:Dilate

Explanation: A dilation is a transformation that changes the size of a figure.

when she says what about her personality you like about it should i say you funny?

Answers

Answer:

beed points sorry really sorry

If I bought 2.5 pounds of grapes that costs 1.48 per pound, and pay with a $10 gift card how much money remains on the card?

Answers

Answer:$3.25

Step-by-step explanation:

Answer:

£6.30

Step-by-step explanation:

To find out how much money she has spent, you will times the cost for each pound with how many pound of grapes there are:

£1.48 x 2.5 = £3.70

So in total you spent £3.70

To find out the remaining amount, take away how much you have paid with how much money there was originally in the gift card.

£10.00 - £3.70 = £6.30

Other Questions
Brainliest if correct 5.3 Dust BowlThe "Dust Bowl" started on this day as witnessed in Guymon, OK.A October 21, 1929B April 19, 1929C April 14, 1935D December 11, 1941 The formula d=rt gives the distance traveled for a rate r and an amount of time t. A ship travels at 10 miles per hour for 2 hours. What distance did the ship travel?Options: 5 miles, 12 miles, 20 miles, 102 milesWILL MARK BRAINLIEST Write the following times in words. 8:10am is this a cause based essay or an effect based one!! 1. How many 5mb pictures can be stored in a 300 mb micro sd card?2. How many 1000 mb videos can be stored in a memory card with 4gb capacity?Help _________1.exchange rate_________2.medium of exchange _________3.thailand _________4.switzerland_________5.saudi arabiaa. Forexb. FranCc.Riald. Bahte. Currency Complete the equation of the line through (10,3) and (-8,-8) Identify if the verbs signal past, future, or present tense, and drag them to the appropriate box. I walked home. She will walk home. It will open next week. She studied. He made a list. She walks home. They leave the door open. Past Present Future. NO LINKS 50 points!!!!!!!!!!!!!!!!!!How did a lack of infrastructure affect farmers in North Carolina at the turn of the 19th century? A )They struggled with outdated farming methods. B) They struggled to earn profits without enslaved laborers. C) They struggled with soil erosion and low crop yields. D) They struggled to get their crops to market. You have 2 clear liquids. One turns blue litmus paper red and one turns red litmus paper blue. If you mix them and retest with both litmus papers, no color changes occur. Describe the reaction that took place when the liquids were mixed. For the given triangle let a = 14.3, b = 16.4, c = 11.7, d = 19.0. Find the perimeter of the triangle. what are the physical characteristics of the blue headed wraseses? Need this asap [tex]\sqrt{3} \times \sqrt{3}[/tex] what is the simplest form of -1/4 + 3/8--------------- 5/8 for 20 pts The Constitution is a statement of general principle of the United States civil law.True or False some/ water, / but/ they/ frogs/ under/ sleep/ can/ breathe help I do not understand 79. Which of the following is true regardingvitamin deficiency?A. Vitamin C deficiency is now common.B. Vitamin A deficiency is now common.C. Americans lack sodium on a regular basis.D. Americans lack potassium on a regular basis.80. With regard to nutrient content claims, 19 MINUTES LEFT!!! PLS HELP Read the passage from Immigrant Kids by Russell Freedman.Some immigrants were so flustered that they could not answer. They were allowed to sit and rest and try again.About one immigrant out of every five or six was detained for additional examinations or questioning.The writer Angelo Pellegrini has recalled his own familys detention at Ellis Island:"We lived there for three days Mother and we five children, the youngest of whom was three years old. Because of the rigorous physical examination that we had to submit to, particularly of the eyes, there was this terrible anxiety that one of us might be rejected. And if one of us was, what would the rest of the family do? My sister was indeed momentarily rejected; she had been so ill and had cried so much that her eyes were absolutely bloodshot, and Mother was told, "Well, we cant let her in. But fortunately, Mother was an indomitable spirit and finally made them understand that if her child had a few hours rest and a little bit to eat she would be all right. In the end we did get through."According the passage, some immigrants were allowed to sit and rest before taking the exams again. How does the quotation from Angelo Pellegrini develop this topic?It provides a firsthand account from an immigrant who felt this terrible anxiety that one of us might be rejected.It provides a firsthand account from an immigrant whose eyes were absolutely bloodshot.It provides a firsthand account from an immigrant whose sister was indeed momentarily rejected; she had been so ill.It provides a firsthand account from an immigrant whose sister was given a few hours rest and a little bit to eat. What you gonna bring when you go to trip and why?