what is the value of h in the triangle​

What Is The Value Of H In The Triangle

Answers

Answer 1

Answer:

I think the answer is 7.2


Related Questions

Determine whether the given ordered pair is a solution of the system.
(1, -8)
y = 5x - 13
2x + 4y = - 30

Answers

Yes it is. Insert 1 in the place of x for both equations and insert -8 in place of y.

f(x)=-2x^2+14/x^2-49 which statement describes the behavior of the graph of the function shown at the vertical asymptotes?

Answers

Answer:

Option 3 :

x → 7+, y → –[infinity]

Step-by-step explanation:

f(x) = (-2x² + 14)/(x² - 49)

x² - 49 = (x + 7)(x - 7)

Hence f(x) goes to infinity at x = - 7 or 7

x < - 7 = (-ve)(-ve) = + ve

=> x → –7–

Here, x² - 49 is + ve

-7 < x < 7 = (+ve)(-ve) = - ve

=> x → –7+ or x → 7– .

here, x² - 49 is - ve

x > 7 = (+ve)(+ve) = + ve

=> x → 7+

Here, x² - 49 is + ve

So (-2x² + 14) is - ve for all [ x → –7– , x → –7+ , x → 7– , x → 7+ ]

As,

-2(-7)² + 14 = -84 and -2(+7)² + 14 = -84

x → –7– = (-ve)/(+ve)

=> y → -[infinity].

x → –7+ or x → 7– = (-ve)/(-ve)

=> y → [infinity]

x → 7+ = (-ve)/(+ve)

=> y → -[infinity].

x → 7+, y → –[infinity]. is the correct option

The statement (C) as x approaches 7 from the left, y approaches -∞ describe the behavior of the graph of the function.

What is a function?

It is defined as a spceial type of relationship, and they have a predefined domain and range according to the function every value in the domain is related to exactly one value in the range.

We have a rational function:

[tex]\rm f(x) =\dfrac{-2x^2+14}{x^2-49}[/tex]

x² - 49 cannot be zero:

x² - 49 ≠ 0

x ≠ 7, x ≠  -7

From the graph, as x approaches 7 from the left, y approaches -∞

Thus, the statement (C) as x approaches 7 from the left, y approaches -∞ describe the behavior of the graph of the function.

Learn more about the function here:

brainly.com/question/5245372

#SPJ2

Which is larger 10.5 or 10.50

Answers

Answer:

10.5 is really 10.50 the . 5 is half the whole one unit, like 50 cents is half a dollar

I cant find the answer.

Answers

Answer:

The numerator is 3, so the whole thing would say 3/11=12/44

Step-by-step explanation:

divide the second fraction down as much as possible, and you will get 3/11.

12 divided by 4 equals 3

44 divided by 4 equals 11

so 3 is the numerator and 11 is the denominator

Answer:

3

Step-by-step explanation:

lets make teh blank x

x/11 = 12/44

x/11 = 3/11

x = 3

or

x/11 = 12/44

4x/11 = 12/44

4x = 12

x = 3

Abhasra bought nine fancy pens for a total of $44.01. How much did each pen cost?
A.) $4.21
B.) $4.89
C.) $4.42
D.) $396.09

Answers

Answer:

B.) $4.89

Step-by-step explanation:

44.01 ÷ 9 = 4.89

Answer:

B) $4.89

Step-by-step explanation:

44.01/9 = 4.89

44.01 = the total amount

9 = the amount of pens he got

to check your work you can do 4.89 x 9 which equals 44.01

find percent increase
from 24 teachers to 30 teachers ___​

Answers

It’s a 25% increase

1. Find the selling price. Cost of a sled: $99.50. Markup: 95%

2. Find the selling price. Original price of a book: $18.50. Discount: 45%

Answers

Answer:

Number 2 is 10 dollars and 17 cents

Number 1 is 194 dollars and 2 cent

Step-by-step explanation:

Question 1 of 20:
Select the best answer for the question.
1. Will bought 3 college textbooks. One cost $32, one cost $45, and one cost $39.
What is the average price of his books? Choose the statement that correctly
calculates the average.
A. $32 + $45 + $39 : 3
B. $32 : 3 + $45 : 3 + $39
O C.3 × $32 + $45 + $39
D. ($32 + $45 + $39) = 3
Mark for review (Will be highlighted on the review page)
Next Question >>

Answers

Answer:

I would have to say A) 32 + 45 + 39: 3

Step-by-step explanation:

This is because when finding the average of literally anything, you want to add up all the numbers, and then divide the sum of it by the numbers you added up.

for instance: 32 + 45 + 39 = 116. now, we need to divide by 3 because we added 3 numbers up.

116 divided by 3 = x

x is our average cost per books.

hope this helped, gl on your test!! :')

What is the solution to the equation 23(y−6)=−(y+2)+1 2 3 ( y - 6 ) = - ( y + 2 ) + 1 ?

Answers

Answer:

Substitute the given value into the function and evaluate.

23 (y − 6) = −(y + 2) + 1 = y = 137/24

2 = y = 137/24

3 = y = 137/24

y − 6 = −(y + 2) + 1 = y = 5/2

PLEASE HELP ILL GIVE AS MANY POINTS AS YOU WANT!!!

And to some reason this was deleted???! Cause I didn’t mean to if I did

Answers

Answer:

1. Take the value of X and replace X with that value in the equation.

2. Now you solve Y.

solve (x-4)^2=5.
Answers:
A. x=9 and x=1
B. x=5+(square root)4
C. x=-4+(square root)5
D. x=4+(square root)5

Answers

Answer:

don't dout yourself

Step-by-step explanation:

never give up thanks for the free points

three-fourths of a number is at least -18​

Answers

Answer:

3/4*X < -18

( put a line underneath the less than sign ) ( Astric's means multiplication )

Step-by-step explanation:

Hope this helped, Have a Wonderful Day!!

Answer:

x ≥ - 24

Step-by-step explanation:

Let's solve this with an equal sign and then decide how to handle the at least part.

3/4 x = -18              Multiply by 4

3/4 * 4 x = -18*4     Cancel the left, multiply the right.

3x = -72                  Divide by 3

x ≥ -24

You need  the greater than to indicate that 3/4 of a number can give something larger than - 18.

You need the equal sign to fulfill at least.

At least, in this question means "get larger."

so x > - 24

A race car went 500 miles in 4 hours. What was the average rate of speed? Explain how you got your answer.

Answers

Answer:

125 miles per hour.

Step-by-step explanation:

I divided 500 by 4


What is the slope of the line going through (9,5) and (2,-6).

Answers

Slope: 11/7

Slope is change in y over change in c
Change in y: 5-(-6) = 11
Change in x: 9-2 = 7

Question 1 of 10
What is the slope of the line shown below?
10
(3,9)
O A.
5
B. 4
(1,1)
-5
10
15
O C. -
1
4
O D.-4
SUBMIT

Answers

I’m pretty sure it’s B because of rise over run.

The slope of the given line is 4.

What is slope?

The slope of a line is a measure of its steepness. Mathematically, slope is calculated as "rise over run" (change in y divided by change in x).

Given that, a line passing through points (3, 9) and (1, 1) we need to find the slope of the line,

Slope = y₂ - y₁ / x₂ - x₁

So,

Slope = 9-1 / 3-1 = 8/2 = 4

Hence, the slope of the given line is 4.

Learn more about slopes, click;

https://brainly.com/question/3605446

#SPJ7

To control an infection, a doctor recommends that a patient who weighs 92 pounds be given 320 milligrams of antibiotic. If the antibiotic is given proportionally according to the patient's weight, how much antibiotic should be given to a patient who weighs 138 pounds?

help plz

Answers

Answer:

480 milligrams.

Step-by-step explanation:

Divide 320 by 92, you get 3.47826087, multiply that by 138 to get your answer (480).

I don't know how to solve this.Please help!
3^x=2

Answers

So 3^X= 2 is an exponential equation. The inverse of an exponential in ln. so take ln of both sides to solve.

Another way is to change the exponential into a log equation
So that would be log with base 3 to the power of 2 equals x.

Which ordered pairs are solutions to the equation 5x+12y=15?

Answers

:)))))))))))))))))))))))))))))
Some ordered pair solutions are:

• (0,5/4)
• (1,5/6)
• (2,5/12)

Hope this helps!

It cost Randy $515.20 for new carpet in his bedroom. If the room is 11.5 feet wide by 14 feet long, what was the cost per square foot?

Answers

Answer:

$3.20

Step-by-step explanation:

First, find the area in square feet of his room:

Use the area formula, A = lw, where l is length and w is width:

A = lw

A = 14(11.5)

A = 161

So, his room is 161 square feet.

To find the cost per square foot, divide 515.20 by 161:

515.20/161

= 3.2

So, the cost per square foot was $3.20

64 divided by 12 4/5

Answers

Answer:

..............5

Step-by-step explanation:

64 ÷12 4/5

Please answer correctly!

Graphing the equation y-3=1/3(x+4)

Thank you.

Answers

Answer:

X intercept (-13,0)

y intercept (0,13/3)

Step-by-step explanation:

slope intercept form

y=1/3x+13/3

In science class, Polly learned that trees help make the oxygen that people breathe. One tree makes about 250 pounds of oxygen each year. Polly wonders how much oxygen the trees on her street make. When she gets home, she counts 32 trees on her street. How many tons of oxygen do they make in a year?

Answers

Answer:

They make 4 approximately tons of oxygen each year.

Step-by-step explanation:

( 250lbs × 32 ) ÷ 2000 = 4t

250 pounds because each tree makes about 250 pounds of oxygen a year.

× 32 because there are 32 trees, so they'll make 32 times more oxygen than one tree.

÷ 2000 because before that everything was in pounds, and the question asks about tons. There are 2000 pounds in a ton, so you divide by 2000 to get the answer, which is 4 tons.

write the polynomial on descending order
[tex]2 {x}^{5 } + 14 - 3 {x}^{4 } \times 7x + 3x ^{3} [/tex]

Answers

Answer:

jkjjjjjjujhhhgvvvvvgvhjjhhhgvvg

Here you go check the down answer
If you found this helpful
Mark me brandies

If 7x + 5y = 25 and 3x + 2y = 10, what is the value of x +y?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

7x+5y=25

3x+2y=10

21x+15y=75

21x+6y=30

0x+11y=45

11y=45

y=45/11

y = 4.09

sub in 4.09 into equation 1

7x+5(4.09)=25

7x+20.45=25

7x=25-20.45

x=4.55/7

How many grams are in 1 Bag of suger

Answers

Answer:

One pound of granulated sugar converted to gram equals to 453.59 g. How many grams of granulated sugar are in 1 pound? The answer is: The change of 1 lb ( pound ) unit in a granulated sugar measure equals = into 453.59 g ( gram ) as per the equivalent measure and for the same granulated sugar type.

Calculate the unit rate (price per box) $12 for 5 boxes

Answers

I think the Awnser is 2.40$ I’m not sure

Among various populations of plants or animals, diseases spread exponentially. Use the function y = 8000(1 - e^-0.03t) to model the spread of Common Corn Rust through a field of 8000 corn plants, with t equal to the number of days since the first case of the disease. How many plants will be infected with Common Corn Rust after 10 days?

Answers

Answer:

It's 2073 on edge2020

Step-by-step explanation:

Answer:

D

Step-by-step explanation:

on edge 2020

A children's birthday party at an indoor play center costs $50 to rent the space and $6.25 per child. Gina wants to spend no more than $100 on her son's fourth birthday party. Write an inequality for the number of children who can attend the birthday party, and solve the inequality.
A) 50 + 6.25x 100; x>8
B) 50 + 6.25x 100; x 8
D) 50 + 6.25x 100; x<8

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

100>50 +6.25x, subtract 50 from both sides

50>6.25x, divide both sides by 6.25

8>x or x<8

Answer:

c

Step-by-step explanation:

What’s an expotential function

Answers

Answer:

Overview of the exponential function

The exponential function is one of the most important functions in mathematics (though it would have to admit that the linear function ranks even higher in importance). To form an exponential function, we let the independent variable be the exponent. A simple example is the function

Please mark me brainliest if this helped you ! (by clicking the little crown on my answer) it helps a lot thnx! (≧∇≦)/

A case of bottled juice contains 30 bottles.Each case contained a total of 507 ounces of juice.Which equation represents the relationship between ounced of juice,y and number of bottles,x A.y=16.9x+30B.y=0.6x C.y=30x+16.9D.y=16.9x

Answers

Step-by-step explanation:

the answer is D (y=16.9)

I divided 507 and 30 and got the answer 16.9.

if you would've put any other answer it would've been wrong because the answer had the 30 in it after it was divided.(not sure if its 100% correct)

Other Questions
120% is 24 whats the answer and how? A vertical stick 12 m long casts a shadow 8 m long on the ground. At the same time a tower casts the shadow 40 m long on the ground. The height of the tower is : * help me for 20 points A clerical worker takes 2 times as long to finish a job as it does an executive secretary. Working together, it takes them 6 hr to finish the job. How long would it take the clerical worker, working alone, to finish the job? ______has gate cells PLEASE HURRY!!!Examine the leaves of a palm tree.Which statement most specifically describes a palm tree? Choose one answer.Palm trees are dicots.Palm trees are monocots.Palm trees are angiosperms.Palm trees are flowering plants. How did democracy work in athens "I will clap I will sing I will celebrate " what rhetoric device is being used Please Help me this is due soon and I really need help!!! What is katniss able to retrieve from a dead tribute What is a metallic bonding? A) The chemical bonding that takes place between metal atoms when they share electrons. B) The chemical bonding that takes place between metat atoms when they transfer electrons. C) The chemical bonding that takes place from the attraction of metal atoms and the other elements. D) The chemical bonding that takes place from the attraction of metal atoms and the surrounding sea of electrons. if the ice on the polar of earth melts , how will it affect the duration of the day ? explain Boyles Law P1V1 = P2V2An arrangement of helium balloons in the back of a delivery truck travels from a town at the base of a mountain up the mountain where the air pressure is half the amount. What do you expect to happen to the balloons?A.The balloons will increase to twice their original volume.B. The balloons will decease to one fourth their original size..C.The balloons will increase to four times their original size.D.The balloons will decrease to half their original size. HELP ME PLEASEEEEEEEEEEEE What is the main reason for asking yourself what you agree with in a particular text?A) It helps you prepare to defend the author's claim.B) It helps you prepare to challenge the author's claim.C) It helps you prepare to find holes in the argument.D) It helps you prepare to question the main ideas. I NEED HELP IM STUCK ON AMBITOUS I DID ALL OF THE THINGS Solve a = d+c/d for d. d = ab + c d = a/b - c d = ab - c Sydney cabs charge $3.60 Flag Fall plus $2.19 per km. (a) write down an equation to calculate the cost ,C, of cab fare for a distance of kilometers. (b) use your equation to calculate the cost of cab fare for a distance of 15 km What is the inverse of the function f(x) = 2x - 10? give and describe the characteristics of the three parts of the middle ages.