what is the sum of 3 + 6 + 5

Answers

Answer 1

Answer:

The answer is 14

Step-by-step explanation:

3 + 6 = 9

9 + 5 = 14

Answer 2
The answer is 14 this is easy

Related Questions

What about the other way up the mountain though, this car park starts at 191m with a total ascent metres of 1,000(100 Contour lines). And the distance to the top is shorter at 4km. So leaving at 11am, what time would you be expected to get to the café with no breaks? Walking pace, 3km per hour.*

Answers

Answer:

3

Step-by-step explanation:

What is the complete factorization of the polynomial below? x3 + x2 + 4x + 4

Answers

Answer:

(x+1)(x+2/)(x-2/)

Step-by-step explanation:

fifty-six thousands as decimal form

Answers

Answer:

0.056  

Step by step explanation:

Find the scale factor of the small triangle to the large triangle.

Answers

Answer:

scale factor is: 2.25

Step-by-step explanation:

he equation shows the relationship between x and y:

y = −7x + 9

What is the slope of the equation?

−7
−2
7
9

Answers

Answer:

-7

Step-by-step explanation:

y=-7x+9

y=mx+b

m=slope

y=y-intercept

Is this a, b, c, or d?

Answers

Answer:

Alright so let's start by elimination.

Step-by-step explanation:

It cannot be 1/4 (unless it's y or x)

Cannot be 1/2 unless it's the bottom part.

So that leaves you with 1/3 and 1/6, 1/6 is to small so it has to be 1/3.

Hope this helps!

Find q. q 4 cm 30° 60° Write your answer in simplest radical form. centimeters

Answers

I need a picture to actually solve this. Can u post it?

on monday, johnny had $30 in his lunch account. On Friday, he had $15 in his account.

Answers

Answer:

Im a little confused as to what the question is

Step-by-step explanation:

I believe that maybe your question was, "how much money is the lunches at the school?" if so.. I can help.

If he spent $15 for 5 days, and we are assuming he had lunch every day....

$15 divided by 5 equals $3.

The school lunches are $3.

PLEASE PLEASE HELP ME!!!

Answers

I tried to show all work.

Answer:

majadoxkdkdkrjjdkaoxjxjdhuriqwlsnxbxjdiirkekrnrnrjhfuxueiejhrhd

Which angle in the graph is vertical to ABI?

Answers

the angle that is vertical to ABI is EBH

Explain how I would use Distributive Property (GCF) to factor the following expression: 4m + 16

Answers

Answer:

4(m+4)

Step-by-step explanation:

4m+16

Rewriting

4*m + 4*4

Factor out 4

4(m+4)

You are supposed to place them in the order they are supposed to go in, that's all its asking. Need some help!!​

Answers

Answer: the 3 and 2 first then  40 divided by 8 then  8x2 then you can put the rest in whatever order i used pemdas I think it should be correct

Step-by-step explanation:pemdas

Which set of ordered pairs is linear? A. {(2, 1), (5, 1), (6, 1)} B. {(–1, 4), (0, 0), (1, 6)} C. {(–3, 5), (1, 0), (2, 4)} D. {(0, 0), (1, 3), (2, 7)}

Answers

Answer:

merhaba ben yeni geledimde adın ne

Can someone plz help me with this?

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

because the odds have to be even if the possobility number is even

Hi please I need answer.I will make brainliest who can answer this.Thank youuu​

Answers

9514 1404 393

Answer:

  (0, 0) 2, 4, 5

  (-1, -1) 1, 2, 4, 5

  (2, -1) 1, 2, 4, 5

  (-2, 2) 2, 4

Step-by-step explanation:

The graph shows the solution sets of the inequalities. Each inequality is graphed in a different color to aid identification of the solution areas.

The purple area, x + 3y ≥ 6, does not contain any of the given points.

The inequalities satisfied by the given points are listed above.

What is the cross product of 1/4 = 5/20?

Answers

THhe cross product is found by multiplying the numerator (top number) of one fraction by the denominator (bottom number) of the other fraction.

1/4 = 5/20

1 x 20 = 20

4 x 5 = 20

The cross product is 20

Answer:

20

Step-by-step explanation:

1 x 20 = 20

4 x 5 = 20

Hope that helps!

Need help ASAP 25 points

Answers

Answer:

The volume is 24 cubic cenimeters. Can i be brainlyest? Lol i know i spelled it wrong :l

Step-by-step explanation:

Abby needs 8 quarts of milk to make milkshakes for her class party. What would the equivalent amount of milk be in gallons

Answers

Answer:

2 gallons

Step-by-step explanation:

There are 4 (US) quarts in 1 (US) gallon.

Therefore, 2 gallons would equal 8 quarts.

4 + 4 = 8

Answer:

2, 2 gallons would be equal to 8 quarts

Step-by-step explanation:

4 quarts is a gallon so you would have 2

WORLD PEACE EVERY WHERE
love,
compassion,
kindness,
responsibility,
humbleness,
reborn,
greatness,
success,
hopeful
, joy

Answers

Answer:

yes Amen and we also need Jesus

Step-by-step explanation:

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

That would solve so many problems

(07.02)
How many solutions can be found for the equation 4x+5=10?
A. Zero
B.One
C. Two
D.Infinitely Many

Answers

C two
Hope this helps

1. 3x + 2y - Z-6
a) 3 terms
b) 5 terms
c) 4 terms
d) 6 terms
PLEASE HELP

Answers

Answer:

c) 4 terms

Step-by-step explanation:

3x is 1 term ,2y is 1 term,z is 1 term,6 is also 1 term

so in all there are 4 terms

Please Help!! Screenshot below!

Answers

Answer:

the answer is x+3(the 3rd option)

Step-by-step explanation:

Hope This Helps!!

(brainliest please)

Given that 3 apples and 4 pears cost $1.95, 4 pears and 1 orange cost $1.60, and 1 orange and 3 apples cost $1.15, what is the cost of 1 apple?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Given that 3 apples and 4 pears cost $1.95, 4 pears and 1 orange cost $1.60, and 1 orange and 3 apples cost $1.15, what is the cost of 1 apple?

Let us represent

Number of apples = x

Number of pears = y

Number of oranges = z

Given that

3 apples and 4 pears cost $1.95

3x + 4y = 1.95

4 pears and 1 orange cost $1.60

4y + z = 1.60

z = 1.60 - 4y

1 orange and 3 apples cost $1.15

z + 3x = 1.15

z = 1.15 - 3x

what is the cost of 1 apple?

A train travels at a constant rate of 75 miles per hour. How many miles will it travel in 5 hours?

Answers

Answer:

It will have traveled 375 miles

Step-by-step explanation:

What's the diameter of 2.5ft

Answers

Answer:

5

Step-by-step explanation:

what is the appropriate unit of measure for the mass of a steel cabinet?​

Answers


If you can pick it up with your fingers or one hand - grams.

If you can move it about, and maybe load it on a truck by yourself - kilograms.

If you can’t even budge it without help - tonnes.

Silas and Lilly attended a math conference. The total registration fee was $327.50. If each person paid the same amount, which equation
represents the amount each person paid?
A 2x = 327.50
B 1/2x = 327.50
C x + 2 = 327.50
D x - 2 = 327.50

Answers

Answer:I think the answer is letter B.

Step-by-step explanation:

Please help me please

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Left to right so it is KM (eliminate B and C). It isn't A because the line doesn't continue to the left through point A, so it is D.

In 3 hours, Jim can walk 14 miles. To find the time
he would take to walk 25 miles, he wrote the proportion 3/14= 25/h.
Explain his error.

Answers

Answer:

He should have used the proportion:

3/14=h/25

h=5.36 hours

Step-by-step explanation:

He should have used the proportion:

3/14=h/25

14h=3(25)

14h=75

h=5.36

Justin won the track event with a time of
12.0683 seconds. Write this round this off
to the nearest hundredth.

Answers

Answer:

12.068

Step-by-step explanation: the nearest hundredth to 12.0683 is 12.068  because 3 is  below five

Other Questions
Charles can make 15 cupcakes (the y-value) with one cup of flour (the x value). How many cupcakes can he make with 5 cups of flour? formula for profit percentage? FILL IN THE BLANKWITH CORRECT MULTIMODAL MODES TO COMPLETE THE SENTENCE CHOOSE YOUR ANSWER FROM THE BELOW answer?answer?answer?answer?answer?answer?answer? Why do you think imperialism doesn't exist today nearly as much as it did 100 years ago? Daniel debe $12.300 a Miguel y paga con un billete de $50.000 cuanto dinero le devuelven ? math help please (question 2) Direction: choose the letter of the best answer 1. Which of the following groups would contain the largest number of organisms? a. Class b. family c. Genusd. Order 2. If two organisms are in the same phylum, they must also be in the same: a. Order b. Class c. species d. kingdom 3. These group of organisms can survive on extreme conditions a. Fungi b. Eubacteria c. Archaebacteria d. Anaerobic bacteria 4. Which of the following groups would be the smallest? a. Family b. Genus c. Species d. Order 5. Which of the following is NOT a characteristic of Eukaryotes? a. DNA in the nucleus b. Sexual reproduction is common c. Genome consists of few chromosomesd. Unicellular or multicellular In the figure shown the sum of the measures yxz and wxv is 75 degrees . what is the measure of zxw help please!! 3+12-9= (7+4)x3-2=2 - 6 divided by 2 =5+4x(2+7) = 3. The functions f and g are defined by f: x ax b where a and b are constants and g: x X+4.Given fg(2) = 9 and gf (1/2) = 2, find the value of a and of b. hiii this is adddmath can anyone help with this please sa kabihasnan ng Meso America Pre-Writing Write a research-based argumentative essay for or against the importance of standing up to an injustice such as bullying. "On January 1, 2019, the general ledger of Global Corporation included supplies of $1,000. During 2019, supplies purchased amounted to $5,000. A physical count of inventory on hand at December 31, 2019 determined that the amount of supplies on hand was $1,200. How much is the supplies expense for year 2019?" hay dao cerebral irresible cuando deja de respirar una persona y en hora o minuto sabemos Select the skills that you, as a healthcare professional, can use to best meet the following patient's needs. (Check all of the boxes that apply)An elementary school-aged patient comes to your facility for a minor procedure. She is visibly nervous and shy. Her parents appear nervous and shy, too. You need to explain the procedure and, ideally, get them all to feel at ease. You prepare to use your:interpersonal skillsskills in providing simple, clear explanationsskills in making eye contactcultural diversity skillsskills in working with children and their parents Han's family got a solar panel. Each month they get a credit to their account for the electricity that is generated by the solar panel. The credit they receive varies based on how sunny it is. In January they used $83.56 worth of electricity and generated $6.75 worth of electricity. Here is their electricity bill from January. Current charges: $83.56 Solar Credit: -$6.75 Amount due: $76.81 1) In July they were traveling away from home and only used $19.24 worth of electricity. Their solar panel generated $22.75 worth of electricity. What was their amount due in July? The smallest unit that can carry on all the processes of life is a What do we call an organism that is not native to an environment, but is able to thrive anyway? horse shoe crabs have blue blood instead of red and their blood is used for medical research