Use the properties of logarithms and the values below to find the logarithm indicated. Do not use a calculator to evaluate the logs. Show your work on the right using the draw tool. Log rules are included for reference at the bottom of the slide.

Use The Properties Of Logarithms And The Values Below To Find The Logarithm Indicated. Do Not Use A Calculator
Use The Properties Of Logarithms And The Values Below To Find The Logarithm Indicated. Do Not Use A Calculator

Answers

Answer 1

Answer:

02.

Step-by-step Explanation

[tex]log \frac{3}{2} \\ \\ = log \frac{3 \times 4}{2 \times 4} \\ \\ = log \frac{12}{8} \\ \\ = log 12 - log 8 \\ \\ = 1.1 - 0.9 \\ \\ = 0.2 \\ \\ \huge \red{ \boxed{log \frac{3}{2} = 0.2}}[/tex]

Answer 2

Answer: 0.2

Step-by-step explanation:

We have to find [tex]log \frac{3}{2}[/tex].

We are given log 12 and log 8, the farthest.

Subtract to find the number you have to multiply by.

3 x 4 = 12 and 2 x 4 = 8.

Our next fraction will be [tex]log \frac{12}{8}[/tex]

Now, subtract log 12 (1.1) by log 8 (0.9)

1.1 - 0.9 = 0.2

So, the answer to the question is 0.2


Related Questions

"Alex has $1.55 in nickels and dimes in her pocket. If she has four dimes less than
nickels, how many dimes does she have?" State what the variable in this problem
represents. Do not solve*

Answers

Answer:  the  variables are the nickles and dimes

Step-by-step explanation:

A
B
The transformation shown is a reflection.
True
False

Answers

Answer:

There is no photo to go off of

Step-by-step explanation:

Answer:

There isn't a photo so how we suppost to answer this..?

Step-by-step explanation:

what is x5/3x + 1/3x=10+7/3x

Answers

Answer:

x=6/25      or     decimal = x=-0.24

Step-by-step explanation:

Cooper Middle School has a goal of collecting more than 1,000 cans of food in a food drive. So far, 375 cans have been collected. During the last 13 days of the drive, at least how many cans must be collected each day in order to meet the goal?

Answers

Answer:

48 cans each day

Step-by-step explanation:

This can be represented as:

[tex]375+13c\geq 1,000[/tex]

(13c represents the number of cans, needed within the past 13 days)

First subtract both sides by 375

[tex]13c\geq 625[/tex]

Then divide both sides by 13 to get your answer of:

[tex]c\geq 48[/tex]

Answer:

48

Step-by-step explanation:

1000-375=625

625/13=48.0769

But since it said atleast the answer is 48

Need some help on this question

Answers

Answer:

No because my brain doesn't work on math and I need help on solving inequalities

What’s -24+16 divided by -4


Answers

Answer:

2

Step-by-step explanation:

-24 + 16 = -8

-8/-4 = 2

REMEMBER a - and a - = a +

or a negative and a negative equals a positive

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$1.99 for 19 lb

The unit rate is $__________/lb.

Answers

Answer: $ 0.1047

Step-by-step explanation:

Solve the inequality 5x + 3 > 48

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

5x + 3 > 48

5x > 48 - 3

5x > 45

x > 45/ 5

x > 9

Answer:

x = 9

Step-by-step explanation:

5x + 3 > 48

Subtract 3 to both sides

5x > 45

Divide by 5 to both sides

x = 9

To check if the answer is correct, you can always plug in 9 instead of x and solve the equation.

Hope this helps and pls do mark me brainliest if you can:)

Through: (1,1), slope=1/4

Answers

Answer:

1/4x+3/4

Step-by-step explanation:

Explaining How to S
ve an ea
What should you do to solve the equation?
45 = x + 38
O Subtract 38 from both sides.
O Add 38 to both sides.
O Subtract 45 from both sides.
O Add 45 to both sides.

Answers

You subtract 38 from both sides

Answer:

Subtract 38 from both sides.

Step-by-step explanation:

THAT DA ANSWER

a line has a slope of –3/4 and passes through the point (-5, 4). which is the equation of the line

Answers

Step-by-step explanation:

4=-3/4(-5)+b

4=15/4+b

16/15=b

y=-3/4+16/15

Plz answer plz it’s timed

Answers

Answer: 1. is #2 2. is #4

Step-by-step explanation:

School was starting and James had $300 to spend on clothes. He bought a pair of shoes for$62.50, 3 shirts for $17.25 each, and 5 pairs of jeans at $27.75 each. How much change will James get back? *

Answers

Answer:

$47

Step-by-step explanation:

Multiply the quantities of each by the prices, then add it all together to find total spent. Subtract total spent from what he has to spend to find the change:

3 shirts x 17.25 = 51.75

5 jeans x 27.75 = 138.75

Total pent : 62.50 + 51.75 + 138.75 = $253.00

Change : 300 - 253 = $47.00

Did I put the correct answer? Please let me know ASAP! See the attachment.

Answers

Yes the answer is correct

Can Someone help me please.​

Answers

Answer:

120 degrees

Step-by-step explanation:

Angles 1 and 3 are congruent, because they are vertical angles, so we must set them equal to each other, solve for x and plug in x.

Hope this helps :-)

Answer:

3 = 108 degrees

Step-by-step explanation:

2x + 80 = 3x + 60

get the variable and number on different sides

2x + 80 = 3x + 60

2x + 80 - 80 = 2x

3x + 60 - 3x = 60

2x + 3x = 5x

60 + 80 = 140

5x = 140

now divide each side by 5

5x / 5 = x

140 / 5 = 28

x = 28

28 + 80 = 108

Hassan writes an algebraic expression with four terms. The x-term has a coefficient of 2, and the z-term has a coefficient of -1. The expression has a constant term less than zero. Which expression could he have written?

a) 2x + z + 5 - 6z^2
b) 2x- z-5 + 2z^2
c) -2 x - z- 5 + 2z^2
d) -2 x + z- 5 + 2z^2

Answers

Answer:

Hi there!

Your answer is:

B) 2x -z -5 + 2z^2

Step-by-step explanation:

xterm has 2 in front

z term has -1 in front

expression has constant term <0 (means it must be neg)

2x - 1z + (x<0)

Hope this helps

the price of a share of stock was $23 on Monday and $19 on Tuesday. what is the difference in price of those two days. write an integer represent the change in price of the stock

Answers

Answer:

.

Step-by-step explanation:

Let’s assume the 147 freshman maintained a 65% attendance rate during the first 4 week of school. If our next 4 week goal for attendance is a 70%, how many more students would need to attend daily for the next 4 weeks.

Please Help ASAP

Answers

Answer:

12 students  

Step-by-step explanation:

If 65% equals 147

Then to maintain 70% there is a need for 5% more

Which equals

5*147/65 ≈ 12 students

Answer:

12 students

Step-by-step explanation:

147 maintained 65% attendance for the 1st 4 weeks

the goal is 70% on the next 4 weeks

ratio and proportion:

147 students =         x        

       65                     70      

65 (x) = 147 (70)

x = 10,290  

         65

x ≈ 159 students

therefore, the number of students would need to attend

                 daily for the next 4 weeks is

                 = 159 - 147

                 = 12 students

Solve by substitution method
X+ y = -5
y = x+3

Answers

Answer:

(x,y) → (x-5,y-3)

Step-by-step explanation:

Thats the awnser

Given quadrilateral DEFG is an isosceles trapezoid. Find DE.
D
4x - 2
E
2x + 5
3x + 2
G
5x - 3

Answers

Answer:

n  n n n n n n n n  

Step-by-step explanation:

b b b  b b b b b b b  b b b b b b b

If 2.2 pounds of a certain grain cost $1.54, how much will 5.7 pounds of the grain cost? A. $4.38
B. $4.79
C. $3.62
D. $3.99

Answers

It's D, you have to divide 1.54$ by 2.2pounds, then you will get the price for 1 pound. And then multiply the price (0,7$) by 5,7 pounds

The cost of 5.7 pounds of the grain is given by the proportion A = $ 3.99

What is Proportion?

The proportion formula is used to depict if two ratios or fractions are equal. The proportion formula can be given as a: b::c : d = a/b = c/d where a and d are the extreme terms and b and c are the mean terms.

The proportional equation is given as y ∝ x

And , y = kx where k is the proportionality constant

It demonstrates the equality of the relationship between the expressions printed on the left and right sides.

Given data ,

Let the proportion be represented as A

Now , the value of A is

We can use a proportion to solve this problem. Let "A" be the cost of 5.7 pounds of the grain. Then we can write:

2.2 pounds / $ 1.54 = 5.7 pounds / A

To solve for "A", we can cross-multiply and simplify:

2.2 pounds x A = $ 1.54 x 5.7 pounds

A = ($ 1.54 x 5.7 pounds) / 2.2 pounds

A = $ 3.99

Hence , 5.7 pounds of the grain will cost $ 3.99

To learn more about proportion click :

https://brainly.com/question/7096655

#SPJ2

$1.77. Lian weighs a bag of apples on the
Store's Scales. The scale shows that the appies
weigh 1.32 lb. How much do lian's apples
a grocery store, each pound of apples Costs
Cost? show your work.

Answers

Answer:

About $2.34

Step-by-step explanation:

If each pound of apples cost 1.77 and you have 1.32 pounds, you would multiply 1.77 by 1.32 to get 2.3364, but when rounded, 2.34.

Answer:

Step-by-step explanation:

1.77 answer 2.34

or somthing like that

How many cups of flour are needed to make three dozen dinner rolls

Answers

Answer:

85 rolls hdjsjs

Step-by-step explanation:

There's a lot

Answer:

85 rolls

Step-by-step explanation:

Plz brainlyest

Please help !!!
The seventh-graders at the middle school are going on a field trip to Hurricane Harbor. They will spend 6 1/2 hours at the water park. The students will need to ride 5 different water slides while they are there. If the time is evenly distributed, how many minutes will the students spend at each water slide?

Answers

Answer:

exabit for about 51 min

Step-by-step explanation:

COMMET IF I BE WRONG

Answer:

6 1/2×60=390 390÷5=78

Step-by-step explanation:

They will have an hour and 18 minutes per each water ride.

Write an equation in slope-intercept form of the line shown. y 4 (0, 3) (4, 2) 2 2 4 x​

Answers

Answer:

The slope intercept form of (0,3) and (4,2) is y= -1/4x+3

Step-by-step explanation:

The distance from our y values from 3 to 2 is -1.

The distance from our x values is 4.

We can put these values as our slope and we know that the Y values are always rise and the x values are always run

Therefore we get y= -1/4x+3 (side note: The 3 is our y intercept, this means that the x value of the three is always 0. For example, in (0,6) the y intercept would be 6.

Hope this helps! :)

PLSS HELP 100 points and brainliest

Answers

Answer:(AB)C=28 12

x=4/8

the last one

4/0

Step-by-step explanation:

Answer:

x=4/8

Step-by-step explanation:

A(b) , Its absolutely the last one. c- (2-1=0) is

9-18 36

{5 -10 16.} .   Please brainliest

Tell whether the indicated angles are adjacent.

Answers

Answer: 3 would be a adjacent angle

Step-by-step explanation:

They don’t overlap

-9fgh/f,f=0 I need help please I'm failing

Answers

Answer:

umm this seriously dont make sense..

2. What do I do to an image if I am given this translation:
(x, y) -> (x - 2, y - 3)
O Translate right 2. down 3
Translate right 2, up 3
Translate left 2. down 3
O Translate left 2. up 3

Answers

Answer:

translate left 2, down 3

Step-by-step explanation:

^^^

Find the GCF of the numbers using lists of factors.
27,45
30,48
28,48,64

Answers

Answer:

1.) 6

2.)6

3,)4

Step-by-step explanation:

I think these are the gcf of the numbers

Other Questions
In Enrique's Joumey, Sonia Nazario tells readers about Enrique's emotional journey as he tries to leave Honduras. Why does writing about this in the form of a biography support her purpose? pls help me to find the answer of the below photo i need help asap please Which fashion designer said "fashion is ephemeral, but style is eternal"?O Christian DiorO Coco ChanelO Lucien LelongO Cristobal Balenciaga How long do you put a cup of noodles in the microwave for The official line that divides two regions or countries is the frontier.Please select the best answer from the choices providedTF solve these equations for brainliest need the answers asap :(1. 21 = x/182. 9 + x = 263. 29 + n = 13 4. k + 1 = 27 5. 6 = m 166. 5 = v + 29 7. 41k = 2747 8. 71 = x/64 ASAP ALSO AN EXPLANATION OR JUST HOW TO DO THESE EQUATIONS Which of the following would be considered a competitor or Corals and a direct threat to coral reefs?ZooxanthellaeGreen AlgaeCrown of Thorns Sea StarCoralline Red AlgaeRainbow Parrot Fish Compare and Contrast the positions of Abraham Lincoln and Stephen Douglas during the 1858 Senate race. tan theta equals 8 / 15 find sine theta + cos theta / cos theta (1 - cos theta) History Westward Expansion Marcela took out a $600 discounted loan with a 4% annual interest rate over a period of 8 months. What is the effective annual interest rate for the loan? Round to two decimal places. A state forest service is conducting a study of the people who use state-operated camping facilities. The state has two camping areas, one located in the mountains and one located along the coast. The forest service wishes to estimate the average number of people per campsite during a popular weekend when all sites are expected to be used. There are 50 campsites in the mountains and 100 along the coast. From experience, the forest service knows that most sites in the mountains contain from 1-6 people and most sites along the coast contain from 1-10 people. Suppose the forest service can afford to conduct 20 interviews (e.g. they can select 20 campsites) (because they are asking many other questions in addition to number of people using the campsite and they want to do the interviews in person).Using Neyman allocation, how would you suggest they allocate the 20 interviews among these 2 strata to minimize the standard error of the estimate of the overall average number of people per campsite? 2 ton of rocks cost $2,920.00. What is the price per pound? How important quantitative research across fields? Cite at least five fields and explain how quantitative research is interconnected with it What does it mean to classify things? Did Pocahontas actually save John Smiths life? How? 1. In what way did the building of missions in Texas change the culture of the region? The answers are above. Plsss helpppp Which of the following statements about map projections is true?A.They display the Earths surface perfectly.B.They are 3-D representations of the Earth.C.They can distort some of the Earths features.D.They all display the Earth in the same way. Is it ok to have a really dark period for the whole time?