HELP MEEE ASAP!! PLS
How is the distributive property used to expand expressions? For example if the equation was: 2(x + 3)=30

Answers

Answer 1

Step-by-step explanation:

So how is the distributive property used to expand expressions? Let's use your example.

We have 2(x + 3) = 30

It seems like we're stuck, we cannot add a variable by a real number, can we? This is when the distributive property comes into play, we will use the 2 outside of the parenthesis to multiply x and 3.

2(x) + 2(6) = 30

We multiply the number inside the parenthesis since we can't solve the inside of it, therefore causing it to expand.

4(x + 5) = 43

4(x) + 4(5) = 43

^^^ Another example


Related Questions

Each month a tax is deducted from lucy's earnings. Which best describes the tax that is deducted from her pay check
F sales tax
G payroll tax
H property tax
J not here

Answers

Answer:

h property tax

Step-by-step explanation:

write the equation of the line in standard form passing through (2,-4) with a slope of -7​

Answers

Answer:

7x+Y=-2

Step-by-step explanation:

(y-y1)=m(x-x1)

(Y+4)=-7(x-2)

Y+4=-7x+2

Y+7x=2-4

7x+Y=-2

Which is the better buy?
3,805 pounds of cement for $266.35 or
5 tons of cement for $1,400.00

Answers

Answer:

3,805 pounds of cement for $266.35 is a better buy

Step-by-step explanation:

3,805 pounds of cement for $266.35

266.35 : 3,805= 0.07

check your work:  3,805 x 0.07 = 266.35

so for the first offer you will be paying $0.07 per pound

5 tons of cement for $1,400.00

1 ton = 2000 pounds

5 tons = 10000 pounds

1,400.00 : 10000 = 0.14

for the second offer you will be paying $0.14 per pound of cement. 3,805 pounds of cement for $266.35 is a better buy because you will be paying half of the price for each pound.

hope this helps!

Look at the subtraction expression below.

Which number line models this expression?
A.
B.
C.
D.

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

I took the quiz

Answer:

The Answer IS {A} just did the test!!

Step-by-step explanation:

Given that for an arithmetic sequence, the first term is q and the second term is qz.

(a) Find the common difference d the general term Tn and the sum of the first n terms. Answer must

be in terms of q and z.
(b) Hence, find the sum of the first 10 terms in terms of q and z. ​

Answers

Answer:

[tex]d = q(z-1)[/tex]

[tex]S_n = \frac{nq}{2}(2 + (n-1)(z-1))[/tex]

[tex]S_{10} = 5q(9z -7)[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]T_1 = q[/tex]

[tex]T_2 = qz[/tex]

Solving (a1): The common difference (d)

d is calculated as

[tex]d = T_2 - T_1[/tex]

This gives:

[tex]d = qz - q[/tex]

Factorize:

[tex]d = q(z-1)[/tex]

Solving (a2): Sum of n terms

This is calculated using:

[tex]S_n = \frac{n}{2}(2*T_1 + (n-1)d)[/tex]

Substitute values for T1 and d

[tex]S_n = \frac{n}{2}(2*q + (n-1)q(z-1))[/tex]

[tex]S_n = \frac{n}{2}(2q + q(n-1)(z-1))[/tex]

Factorize:

[tex]S_n = \frac{n}{2}(q(2 + (n-1)(z-1)))[/tex]

[tex]S_n = \frac{nq}{2}(2 + (n-1)(z-1))[/tex]

Solving (b): Sum of first 10.

In this case, n = 10

So:

[tex]S_n = \frac{nq}{2}(2 + (n-1)(z-1))[/tex]

becomes

[tex]S_{10} = \frac{10 * q}{2}(2 + (10-1)(z-1))[/tex]

[tex]S_{10} = 5 * q(2 + 9(z-1))[/tex]

[tex]S_{10} = 5q(2 + 9(z-1))[/tex]

[tex]S_{10} = 5q(2 + 9z-9)[/tex]

[tex]S_{10} = 5q(2 -9+ 9z)[/tex]

[tex]S_{10} = 5q(-7+ 9z)[/tex]

[tex]S_{10} = 5q(9z -7)[/tex]

Given that the first term and the second term of an arithmetic sequence is q and qz respectively, therefore:

a. Common difference (d) = [tex]\mathbf{d = q(z - 1)}[/tex]

Sum of the first n terms is: [tex]\mathbf{S_n = \frac{qn}{2}[2 + (n - 1)(z - 1)]}[/tex]

b. [tex]\mathbf{S_{10} = 5q(9z - 7)}[/tex]

Recall:

The common difference (d) of an arithmetic sequence = difference between the next term and the previous termSum of n terms, [tex]S_n[/tex] of arithmetic sequence = [tex]\frac{n}{2}[2a + (n - 1)d][/tex]

Given:

First term, [tex]T_1 = q[/tex] (this is also "a")Second term, [tex]\\\\T_2 = qz[/tex]

a. Common difference (d) = [tex]T_2 - T_1[/tex]

Substitute

[tex]d = qz - q\\\\\mathbf{d = q(z - 1)}[/tex]

Sum of n terms:

[tex]T_n = \frac{n}{2}[2a + (n - 1)d][/tex]

Substitute by plugging in the value of d and a

[tex]S_n = \frac{n}{2}[2(q) + (n - 1)q(z - 1)]\\\\S_n = \frac{n}{2}[2q + q(n - 1)(z - 1)]\\\\S_n = \frac{qn}{2}[2 + 1(n - 1)(z - 1)]\\\\\mathbf{S_n = \frac{qn}{2}[2 + (n - 1)(z - 1)]}[/tex]

b. Sum of the first 10 terms:

Substitute n = 10 into  [tex]S_n = \frac{qn}{2}[2 + (n - 1)(z - 1)][/tex]

[tex]S_{10} = \frac{q(10)}{2}[2 + (10 - 1)(z - 1)][/tex]

Simplify

[tex]S_{10} = 5q[2 + (9)(z - 1)]\\\\S_{10} = 5q(2 + 9z - 9)\\\\[/tex]

Add like terms

[tex]\mathbf{S_{10} = 5q(9z - 7)}[/tex]

In summary, given that the first term and the second term of an arithmetic sequence is q and qz respectively, therefore:

a. Common difference (d) = [tex]\mathbf{d = q(z - 1)}[/tex]

Sum of the first n terms is: [tex]\mathbf{S_n = \frac{qn}{2}[2 + (n - 1)(z - 1)]}[/tex]

b. [tex]\mathbf{S_{10} = 5q(9z - 7)}[/tex]

Learn more here:

https://brainly.com/question/14311840

{−2x+7y=−7
−5x+14y=−7

Answers

Answer: x=7, y=2

Step-by-step explanation:

1. -2(-2x+7y=-7) -> 4x-14y=14

2. 4x-14y=14

   -5x+14y=-7

3. -x = 7, x=7

4. -5(7)+14y=-7

5. -35+14y=-7

6. 14y=28, y=2

Answer: [tex]x=-7[/tex], [tex]y=-3[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\left \{ {-2x+7y=-7} \atop {-5x+14y=-7} \right.[/tex]

multiply 2 at [tex]-2x+7y=-7[/tex]

[tex]-4x+14y=-14[/tex]

subtract [tex]-4x+14y=-14[/tex] and [tex]-5x+14y=-7[/tex]

[tex]x=-7[/tex]

put [tex]x=-7[/tex] at [tex]-2x+7y=-7[/tex]

[tex]7y=-21, y=-3[/tex]

5+5 100 points please help I'm in 8th grade and my teacher wants me to answer this

Answers

I don’t for sure but I tried

5+5=55

Hope this helped!

if i have 1000 dollars and lose 1000 dollars how much do i have left 100 points

Answers

The mathematical answer would happen to be... 0

Answer:

0

Step-by-step explanation:

I needs help, I’ll give brainliest !!

Answers

Answer:

(4,-5)

Step-by-step explanation:

Can you help with the 2 that are not correct?

Answers

Answer:

MPO=MNO

NPO=MNP

Step-by-step explanation:

MPO=MNO because MPO opposite angles of a parallelogram are congruent.

MNO is the top right angle of the parallelogram and so the opposite side of that is MPO or OPN whatever way you want to write it.

NPO=MNP because they are alternate interior angles.  (If you don't understand what that means I can come back and explain it)

Solve for the roots: x3-2x2+3x-6

Answers

Answer:

x = 2, i[tex]\sqrt[]{3}[/tex],  -i [tex]\sqrt{3}[/tex]

x^3 - 2x^2+ 3x - 6 = 0

Hint: Solve by grouping.

How can you rewrite the problem so that the divisor is a whole number?
0.21 divided by 17.66

Answers

Answer: 21 divided by 1766

Step-by-step explanation:

just try to remove the decimal points which mean 0.21 to 21 and 17.66 to 1766

PLEASE I NEED HELPP !!

Which situation leads to a unit cost of $8 per softball ticket?

A. $6 paid for 2 softball tickets

B. $6 paid for 6 softball tickets

C. 6 softball tickets for $24

D. 9 softball tickets for $72

Answers

Answer:

D 9 softball tickets for $72

Step-by-step explanation:

72/9=8

Answer:

The answer is D.

Step-by-step explanation:

You divide 72 by 9. Hope this helps!!! Please mark me brainliest and have a good rest of your day!!!

85% of a number is added to 24, the result is the same number find the number. ​

Answers

Answer:

160

Step-by-step explanation:

Help please! I’ll give brainliest!

Answers

the second one down from the top

d+g/h for d=35, g=19 and h=6
A. 9
B. 2.7
C. 7.3
D. 8

Answers

Answer:

PLZ MARK ME AS BRAINLIST

Step-by-step explanation:

THE CORRECT ANSWER IS 9...

HOPE IT HELPS...

DNDNDNDN

SNSNDNDN

SBSNDNXN D DXBNXF D XNXJXNXN

SNDNXNDBDNZJXNXDNSKSKDN

DNDNDN

NDNDSNSNSNSND

SNDNDNDN

Please help quick!!!

Answers

Answer:

Investigation 1

Step-by-step explanation:

Temperature change reveals a chemical reaction.

PLEASE HELP ASAP I WILL GIVE BRAILY AND 25 POINTS... write an expression equivalent to 4x + 12 using the distributive property

Answers

Answer:4x + 12 = 2 ( 2x + 6)

 Step-by-step explanation:

#13 Easton is planning on buying a new pair of cowboy boots. When he
went to Eastern Outfitters last week they costs $60 on the black Friday
sale. This week, they aren't on sale anymore and they cost $85. What is the
percent of change on the boots? *
O 25%
O 45%
O 55%
75%

Answers

It will be 25%

Step-by-step explanation:

What is the scale factor and center of dilation?

Answers

the answer to the question is m

A bag contains 150 marbles. Some are blue, and the rest are white. There are 21 blue marbles for every 4 white marbles. . How many blue marbles are in the bag

Answers

If goal to get white marble then 16 if goal to get blue marbles then its 84

BRAINLIEST APPERICATED :D
There are 84 blue marbles in the bag

Ty takes 1 hour to read 35 pages, 2 hours to read 70 pages, and 3 hours to read 105 pages.

Answers

Answer: There are 210 pages that ty read in 6 hours.

Step-by-step explanation:

a package of 5 pairs of insulated socks cost $34.95. what is the unit price of the pair of socks?

Answers

Answer:$6.99

Step-by-step explanation:

DO

$34.95/5=6.99

Answer:

$6.99

Step-by-step explanation:

you have to divide the 2 numbers above

Decide whether the statement is true or false. If angle1= angle2 and angle2= angle3 , then angle1= angle3 .

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Hope this helps

Answer: true

Step-by-step explanation: let’s take angle 1 as 5

angle 1 = angle 2

5=5

we know angle 2 = 5

angle 2 = angle 3

5=5

now we know able 3= 5

angle 1 = angle 3

5=5


Write the equation of a line perpendicular to 5x - 7y =-6 that passes through the point (-5,6)

Answers

9514 1404 393

Answer:

  7x +5y = -5

Step-by-step explanation:

You can find the perpendicular line by swapping the x- and y-coefficients, and negating one of them. The new constant can be found by using the given point.

  7x +5y = 7(-5) +5(6) = -5

The perpendicular line through (-5, 6) is ...

  7x +5y = -5

Find the measure of angle J

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Equals 23x

Veronica's family is getting ready for
a huge go-kart race. They only brought
15 gallons of gasoline, though. If each
cart needs 2 and 1/3 gallons of gas, how many
go-karts can be filled for the race?

Answers

Answer:

6.5

Step-by-step explanation:

15gallons ÷ 2.3 gallons per car = 6.5 cars so filled would be 6


If v varies inversely with w and v = 18 when w =3

find the equation that relates v and w.

Answers

6(w) = v
6(3) = 18
I think, hope I helped :)

Answer:

V= 6/w

Step-by-step explanation:

Which statement is true about the equation shown below?
10 – 2 (4x – 3) = 2x + 7 – 10x

A.The only solution to the equation is x=9/16

B.The only solution to the
equation is x=9/20

C.The equation has infinite
solutions.

D.The equation has no solution.

Answers

Answer: C.The equation has infinite

solutions.

Invalid data.
23. 6) Word Problem:
Bill makes $30.00 per day. He makes twice as much as Jack makes before
Jacks's salary was doubled. How much does Jack make now?
24. 7) A purchase of $0.73 is made by a customer. The customer hands you a $10.00 bill.
How much change should you give back?
25. 8) A customer buys 3 items at $0.25 each, 2 items at $0.55 each, and 1 other item for
$0.15. Assuming the tax rate on a dollar is 2%, how much will the total transaction be?
26. 9) How many nickels are there in a $2.00 roll?

Answers

Answer:

23.6) $30.00

24.7) $9.27

25.8) I'm not sure

26.9) 40 nickles

Step-by-step explanation:

Other Questions
give atleast 3 benefits of trees and forests "Samuel spent $16 for 4 erasers and 2 pencils. Alva spent $10.50 for 3 erasers and 1 pencil. How much do 5 erasers and 3 pencils cost?" HELP :) GIVING BRAINLIEST find coordinates of y = 4x^2+ 40x+112 Which sentence includes a word that is used incorrectly?The dilapidated house had a hole in the roof and part of the front porch was sunken in.She loathed the soothing sounds of a mother singing a lullaby to her baby.The doctor was able to diagnose the disease and help the patient.We were relieved to feel the balmy weather after five cold, rainy days out of seven. when to use the past progressive tense Antebellum reformers embarked on a program of institution building to PLEASE HURRY : The tissue that lines the intestine helps release ___ absorb / break downnutrients by increasing the intestinal surface area. The long extensions of nervous tissue ___connect/ingest / destroy the cells in the brain and other parts of the body.The muscle cells are organized into flexible fibers because muscle tissue elongates and ____absorbs / protects / contracts 850-53x m= 720-39x mi really need to know this. my nine weeks ends at 3 pm today plzz help mei need to know what m = round 8.193 to the nearest hundredth $1000 is invested in an account at interest rate r=0.045, compounded continuously. Find the time required for the amount to double Hi! I have trouble with these type of questions, what is 3.478 divided by 37? define the key term: natural system made up of plants, animals and the environment. Some examples of neutral colors are black, white, gray, brown, and beige. O True O False If your nominal wage rises from $10 to $12 while the CPI rises from 150 to 180 will your real wage increase, decrease, or stay the same? A. Stay the same B. Decrease C. Increase josie walks 3/4 miles in 1/5 hour. what is josies speed in miles per hour HELP ASAP! im really stuck because im dumb and if anyone can help that would be appreciated! Solve the following equation.150 - x - 2x = 120 +2x Persian rugs tend to have what type of balance in their design? Use the figure to decide the type of angle pair that describes