For f(x) = x + 1 and g(x) = 2x^2 - x - 3, find (f/g)(x).

Answers

Answer 1

Answer:

[tex]\frac{1}{2x-3}[/tex]

Step-by-step explanation:

([tex]\frac{f}{g}[/tex] )(x)

= [tex]\frac{f(x)}{g(x)}[/tex]

= [tex]\frac{x+1}{2x^2-x-3}[/tex] ( factorise the denominator )

= [tex]\frac{x+1}{(2x-3)(x+1)}[/tex] ← cancel the common factor (x + 1) on numerator/ denominator

= [tex]\frac{1}{2x-3}[/tex]


Related Questions

Does anyone know what the slope for C = 22.5 - (1/160)m

Answers

The slope of the linear equation, [tex]C = 22.5 - (\frac{1}{160}) m[/tex], is: [tex]-\frac{1}{160}[/tex]

Recall:

A linear equation in slope-intercept form is given as: y = mx + b."m" is the slope."b" is the y-intercept.

Thus, given the linear equation:

[tex]C = 22.5 - (\frac{1}{160}) m[/tex],

C represents y

m represents x

[tex]-\frac{1}{160}[/tex] represents the slope (m)

22.5 represents b.

Therefore, the slope of the linear equation, [tex]C = 22.5 - (\frac{1}{160}) m[/tex], is: [tex]-\frac{1}{160}[/tex]

Learn more here:

https://brainly.com/question/13138861

My question is in the picture, answer it I’ll give you BRAINLIEST and your getting rewarded 50 POINTS.

Answers

Answer:

y-187.50= 1.50(x-125)

this is in point slope, but in slope intercept it would be y=1.50x+0

Step-by-step explanation:

Answer:

[tex]y-187.50=1.50(x-125)[/tex]

Step-by-step explanation:

Slope = $1.50

[tex]x=125[/tex]

[tex]y=$187.50[/tex]

Carlos has her own dog walking business he charges his customers $15 per day to walk the dog identify the independent and dependent variable in this scenario also make a table to show how much he earned her walking 0-5 dogs​

Answers

Answer:

independent variables:

- cost per day per customer

-number of dogs walked

-dependent variables:

- amount of money earned (in total)

Table is attached below!

Step-by-step explanation:

Large fluffy towels were on sale at a discount of 30%. If the sale price was $8.40, what was the original price?

Answers

$10.40 is the answer

Answer:

$ 12

Step-by-step explanation:

Think that, Original price of a towel is $ 100

Using the above we can create a equation like this. Let the Original price of the towel given in the question be x.

Original price                       Discount                           Sale price

     100                                     30                                        70

       x                                                                                    8.40

Now let's make an equation like this,

[tex]\frac{100}{x} =\frac{70}{8.40}[/tex]

Use cross multiplication and solve for the x

100 × 8.40 = 70 x

[tex]840=70x[/tex]

[tex]\frac{840}{70} =\frac{70x}{70}[/tex]

[tex]x=12[/tex]

Therefore, the original price is $ 12

Hope this helps you.

Let me know if you have any other questions :-)

how to find domain and range of a function

Answers

Answer:

The domain is found depending on the information you're given. In a table, the domain is found by taking all the x values given and listing them least to greatest. Same with ordered pairs. In a graph, the domain is found by first seeing if there are any restrictions and then find the x values that work and have one output.

The range is found the same way, but with the y values.

Hope this helps!!

Question

12! × 3! = ​

Answers

Answer:

2874009600

Step-by-step explanation:

You would have to do 12x11x10x9x8x7x6x5x4x3x2x1x3x2x1 which would equal 2874009600.

A company has developed a training procedure to improve scores on the
SAT. Following the training, 100 high school students take the SAT. The average math score is 517, with s = 90. Assuming u = 500 for the math SAT, test
the null hypothesis. Did the training significantly improve scores (a = .05,
directional)?

Answers

Answer:

The calculated t-test = 1.717 < 1.6604 at 0.05 level of significance

Null hypothesis is accepted at 0.05 level of significance

A company has developed a training procedure is significantly improve scores

Step-by-step explanation

Step(i):-

Given sample mean (x⁻ ) = 517

sample standard deviation (s) =90

Mean of the Population (μ) =500

Null Hypothesis :- H₀ : (μ) =500

Alternative Hypothesis : H₁ : μ ≠ 500

Step(ii):-

Test statistic

t = \frac{x^{-} -mean}{\frac{s}{\sqrt{n} } }

t = \frac{517 -500}{\frac{90}{\sqrt{100} } }

t = 1.717

Level of significance

∝ = 0.05

t₀.₀₅ = 1.6604

The calculated t-test = 1.717 < 1.6604 at 0.05 level of significance

Conclusion:-

Null hypothesis is accepted at 0.05 level of significance

A company has developed a training procedure is significantly improve scores

Please I need help with this question can you answer it for me please
Say that you borrowed $200 from your friend and returned $220 after a year. What are the principal and interest amounts in this scenario?
A.
Principal = $200, Interest = $220
B.
Principal = $200, Interest = $20
C.
Principal = $220, Interest = $200
D.
Principal = $220, Interest = $20
what is the answer.

Answers

Answer:

B. Principal = $200, Interest = $20

Step-by-step explanation:

Principal + Interest = Total

We have:

Principal = 200 and Total = 220

The interest is:

220 - 200 = 20

Correct choice is B

Total=$220

Principal=$200

Interest:-

Total-Principal220-200$20

Option B

if a rectangle is 8 in long and 6 in wide how many one square inch tikes are needed to cover its area

Answers

Answer:48 one square inch tiles

Step-by-step explanation:

The square has an area of (8x6)=48in^2.  If we place 1 in^2 square tiles in a line 8 across (8 inches) and 6 down (6 inches), there will be 8x6 = 48 one square inch tiles.

Subtract. Write your answer as a fraction in simplest form.

−5/12 − 3/10

Answers

Make denominators equal first
Denominator will be 60
5/12 multiply by 5
3/ 10 multiply by 6
-25/60-18/6= -43/60 is answer ❤️

-43/60

Step-by-step explanation:

-5/12 × 5/5 - 3/10 × 6/6

-25/60 - 18/60

-25 - 18 / 60 = -43/60

this fraction cannot reduced

so, -5/12 - 3/10 = -43/60

A + 2 ÷ -24 = -4 what does A equal​

Answers

Step-by-step explanation:

A + 2 ÷ (-24) = -4

A - 1/12 = -4

A = -4 + 1/12

A = -48/12 + 1/12

A = -47/12

A ≈ -3,91

In 6 hours, Lena reads 30 chapters of a book. What is her rate in chapters per hour?

Answers

Answer:

5

Step-by-step explanation:

5×6 =30 btw my name is lena and im a booke worm too lol

Answer:

30 divided by 6

= 5

Step-by-step explanation:

the are thirty chapters read in six hours

divide the thirty into the six hours you get five chapters read

that is your answer good luck!

Identify the equation that describes the line in slope-intercept form. slope =3, point (2,−4) is on the line

Answers

Answer:

[tex]y=3x-10[/tex]

Step-by-step explanation:

We identify the equation by using the slope-intercept form

[tex]y=mx+b[/tex]

[tex]m=3[/tex]

[tex](2,-4)\\(x, y)[/tex]

6х +3 = 4x+9
What’s x = ?

Answers

Answer:

x=3

Step-by-step explanation:

Answer:

x=3

Step-by-step explanation:

here you are

1) The ratio of the number of boys to the number of girls at a school is 4:5. If there are 120 boys, how many students are there altogether?

A 53 C 150

B 96 D 270

Answers

Answer:

270 students all together. First you divide 120 by the ratio of boys. That'll get you 30, then multiply 30 by 5 which is the girls ratio and you'll get 150. Finnaly add 150 + 120 then boom your answer

solve the following
[tex] log_{10} \: 35 - \: log_{10}17.5 [/tex]
[tex] log_{3} \: 27 + 2 log_{3} \: 9 - log_{3} \: 54[/tex]
[tex] log_{10} \: \frac{1}{2} [/tex]

Answers

Answer:

1. [tex] log_{10} \: 35 - \: log_{10}17.5 [/tex]

Answer: 0.331 \: aprox. [/tex]

2. [tex] log_{3} \: 27 + 2 log_{3} \: 9 - log_{3} \: 54[/tex]

Answer: -9 log_{3}

Explanation:

[tex] log_{10}35 - log_{10}17.5 \\ = log_ \frac{35}{17.5} \\ = log_{10}0.5 \\ = log_{5} - log_{10}10 \\ = log_{5 - 1} \\ = 0.669 - 1 \\ = 0.331 \: aprox. [/tex]

50 km/h east is an example of

acceleration

velocity

deceleration

time

?? help! K12 test.

Answers

Acceleration is the answer

If 40% of 57 students like
turkey sandwiches, how many
students don't like turkey
sandwiches?

Answers

Answer:

34 students

Step-by-step explanation:

Turn 40% to decimal = 0.4

Then multiply it to 57.

57 * 0.4 = 22.8

Round it.

22.8 = 23

Now subtract it to 57

57 - 23 = 34

I forgot how to do this please help.!

Answers

Answer:

9/10=36/40           3/4=30/40

9/10> 3/4

Step-by-step explanation:

36/10 > 30/40

Identify the correct equation for following statement.

52 is what percent of 260?

Answers

The answer to your question is 20%

52 is 20% of 260

Calculate the area of this triangle.
14 cm
11 cm
18 cm

Answers

Answer:

73 cm (Estimated)

Step-by-step explanation:

Let's use hero's formula to solve this.

=> 1/2(14 + 11 + 18) = S

=> 1/2(43) = S

=> S = 21.5

√s(s - a)(s - b)(s - c)

=> √21.5(21.5 - 14)(21.5 - 11)(21.5 - 18)

=> √21.5 x 7.5 x 9.5 x 3.5

=> 73.2226911551 = Area of triangle

=> 73 cm² (Estimated)

Hoped this helped.

base x height divided by 2= 73cm

∠A and \angle B∠B are supplementary angles. If m\angle A=(8x-25)^{\circ}∠A=(8x−25) ∘ and m\angle B=(7x-5)^{\circ}∠B=(7x−5) ∘ , then find the measure of \angle B∠B.

Answers

An38

Step-by-step explanation:

The measure of angle B is 93°

Here,

∠A and ∠B are supplementary angles.

∠A = (8x - 25)° and ∠B = (7x - 5)°

We have to find ∠B.

What are Supplementary angles?

Two Angles are Supplementary when they add up to 180 degrees.

Now,

∠A and ∠B are supplementary angles.

Hence, ∠A + ∠B = 180°

Here, ∠A = (8x - 25)° and ∠B = (7x - 5)°

Put in above equation we get;

(8x - 25)° +  (7x - 5)° = 180°

15 x - 30 = 180

15 x = 210

x = 14

So, Measure of ∠B = (7x - 5)° is;

∠B = (7x - 5)° = ( 7 * 14 - 5) = 98 - 5 = 93°

Hence, The measure of angle B is 93°.

Learn more about the supplementary angle visit:

https://brainly.com/question/12919120

#SPJ2

Perpendicular to y = 1/2x + 2, passing through (1,3)

Answers

y=-2x this is answer.

Step-by-step explanation:

. .

Answer:

x + 2y -7 = 0

Step-by-step explanation:

The given line to us is ,

=> y = 1/2x + 2

On comparing to slope intercept form of the line ,

m = 1/2

As we know that the product of slopes of two perpendicular lines is -1. Hence ,

m_perp = -2 .

Given point is (1,3) . Using point slope form ,

x - 1 = -2( y -3) x -1 = -2y +6 x +2y -1 -6 = 0x + 2y -7 = 0

Jada has 12 library books checked out and Han has 13less than that. How many books does Han have checked out?

Answers

Answer:

0

Step-by-step explanation

12-13 = -1, so Han has zero books checked out.

Which graph passes the vertical line test?
A.

B.

C.

D.

Answers

Answer:

Graph C.

Step-by-step explanation:

The rest of the graphs fail the vertical line test. This means some inputs (x values) contain more than one output (y value).

Answer:

C

Step-by-step explanation:

If a vertical line intersects the graph in some places at more than one point, then the relation is NOT a function.

answer choices A, B, and D intersect at more than one point vertically. Therefore, C is the correct answer.

Mario zombie walks at a rate of 2 miles per hour looking for a brainy snack. If it looks 514 hours, how many miles will it walk?

Answers

Answer:

1,028 miles

Step-by-step explanation:

multiply 514 by 2

Answer:

1028

Step-by-step explanation:

You just times 514 by two, because if it took 514 hours and every hour he goes 2 miles he would have went 1028 miles.  :)

a 6-pack of undershirts cost $13.98 this $3.96 less than the cost of buying 6 individual shirts. if each undershirts costs the same amount, how much does each undershirts cost when purchased individually

Answers

Answer:

Each undershirt costs $2.99 when purchased individually.

Step-by-step explanation:

The problem says that $13.98 is $3.96 less than the cost of buying 6 individual shirts which means that the total cost of buying 6 individual shirts is $17.94.

To find the price of 1 individual shirt, you divide 17.94 by 6. When you do this, you get $2.99. $2.99 is the cost of each undershirt when purchased individually.

Hope this helps!

evaluate the expression if x=9 and y=2
5x+y
please hurry multiple choice question
Options: 19, 45, 47, and 61
WILL MARK BRAINLIEST

Answers

Answer:

47

Step-by-step explanation:

x=9 y=2 5x+y= so you need to multiply x (9) by 5 9x5= 45 45+2=47

47 is the answer cause it’s the closest 5x+y (x=9)(y=2.5)
5(9)+2.5
45+2.5
= 47.5
Pls mark brainlest!

Whats (8x+10) please help me T-T

Answers

Answer:

18x

Step-by-step explanation:

8·x=8x+10=18x

Suppose that a loan of $4500 is given at an interest rate of 12% compounded each year.
Assume that no payments are made on the loan.
Follow the instructions below. Do not do any rounding.
(a) Find the amount owed at the end of 1 year.
(b) Find the amount owed at the end of 2 years.
si]
X
$
?.

Answers

4,500 x 12/100 = 540
540+4,500= 5,040
In a year =
5,040 x 12=$60,480
2 yrs = 60,480 x 2 = $120,960

The required solutions are as  

(a) The amount owed at the end of 1 year is $ 5,040.
(b) The amount owed at the end of 2 years is $5644.8.

As mentioned in the question, a loan of $4500 is given at an interest rate of 12% compounded each year.

What is compound interest?

Compound interest is the interest on deposits computed on both the initial principal and the interest earned over time.

Here

(a)
The amount owed at the end of 1 year

= 4,500 × 12/100
= 540

Amount = 540+4,500
            = $5,040

(b)

The amount owed at the end of 2 years
= 5,040 × 12/100
= 604.8
Amount = 5040 + 604.8
Amount = $5644.8

Learn more about compound interest here: https://brainly.com/question/14295570
#SPJ2

Other Questions
[tex]\frac{5}{12} x 10[/tex] 10 points for thismatch each answer to the correct problem 5^2 93^-2 16(1/3)^-2 162^4 254^2 644^-3 815^-2 1/254^3 1/497^-2 1/649^2 1/9 Write the equation 5=10x5y in slope-intercept form. A bullet (m=20g) shot with a speed of 800 m/s hits an oak tree and sticks 4cm inside it. What is the average force acting on the bullet from the tree? What is the scale factor of the dilation? One-third Two-thirds Three-halves Three. The graphs of all polynomial functions are _______ , which means that the graphs have no breaks, holes, or gaps. (sinx)(tanx+cotx)I know it =secx but I don't know how to get to it The speed in music is called the.....A.dynamicsB.tempoC.rhythmD.phrasing Help I have a C in math. I don't understand this Alegbra. If you get it right then I will give you Brainlist! i need help on this cz i dont get it Can anybody help with this? I will mark brainlest Juan height of a mountain he hiked down at a consistent rate the table shows you want elevation at each hour after you begin to descend which function describes you want elevation during the descent what is the domain of this radical function Are the given lines perpendicular? Explain your reasoning.9. x = 1, y = 010. y= -3, y = 211. x= -2, y=2 Write the equation of the line passing through the points (15, 2) and (-5, -2) True or False Poets often consciously use the connotative meanings of wordsbecause we can all agree on what these mean.I Accelerating car is a _______Law of inertiaLaw of universal gravitationLaw of accelerationLaw of conversation of energy What is a responsibility of the legislative branch?vetoing billscarrying out lawsintroducing and passing billsdeciding whether an executive order is ConstitutionalWill give brainliest to correct answer I need this done please help me make my life easier If albumen is broken down by a protease, what sort of chemical is albumen?