Step-by-step explanation:
D, because they didn't say 50 anywhere in the question that's what I think? i put D
the school will repave the play yard at a cost of $23.00 per yard squard yard. the yard measures 108 ft by 135 ft. what is the total square footage of the play yard how much will the paving cost
Answer:
$5589
Step-by-step explanation:
I added 108+135
then got 243 then i multiplyed 23.00 times 243
got 5589
Logan used 12 centimeters of tape to wrap 4 presents. How much tape will Logan need in all if he had wrap 8 presents? Assume the relationship is directly proportional.
Answer:
24 centimeters
Step-by-step explanation:
In the accompanying diagram of quadrilateral ABCD. diagonal AC bisects 2BAD and 2BCD. Which statement can be used to prove that AABC - NADC? AAS H-L
Brady is currently repaying a college loan. Each month, the loan company automatically deducts $45 from his bank account. So far, Brady has been repaying his loan for 12 months. How much, in dollars, have the loan deductions affected his bank account after making 12 months of payments?
Answer:
-540 dollars
Step-by-step explanation:
-45*12= -540
The value of a baseball card can be represented by the equation y = 3 x + 39, where x represents the number of years that Robert has owned the card and y represents the total value, in dollars, of the card. What was the value of the card when Robert originally purchased it?
$3
$13
$36
$39
Answer:
The answer will be $39 :)
Answer:
$39
Step-by-step explanation:
Please, help me!!! ( Thank You )
Answer:
The mean is 29.72 the median is 30.4 and the range is 29.4
round if necessary
Have a nice day! :)
The lunch lady has 3 pounds of lasagna. If she makes 16-pound servings using this amount of lasagna, how many servings can she make?
Answer:
3
Step-by-step explanation:
Answer:
5 1/3 servings
Step-by-step explanation:
16/3 = 5.33 = 5 1/3 servings
help pls im give you many ponits
Answer:
4
Step-by-step explanation:
-3.15*4=(-12.60)
hope this helps :3
Answer:
4 :D
Step-by-step explanation:
Baking a tray of chocolate chip cookies takes three cups of milk and two cups of flour. Baking a tray of oatmeal raisin cookies takes one cup of milk and four cups of flour. The baker has 9 cups of milk and 16 cups of flour available. He makes $2.50 profit per tray of chocolate chip cookies and $2 profit per tray of oatmeal raisin. How many trays of each type of cookies should be make to maximize his profit?
Step-by-step explanation:
this is a linear programming problem.
the objective is to maximize profit
let the chocolate be x
and cookies be y
Maximize
2.5x+2y=P
constraint milk
3x+y=9------------------1
constraint flour
2x+4y=16----------------2
solving 1 and 2
3x+y=9
2x+4y=16
multiply 1 by 2 and 2 3 to eliminate x we have
6x+2y=18
6x+12y=48
-0-10x=-30
10y=30
y=30/10
y=3
put y= 3 in eqn 1 we have
3x+3=9
3x=9-3
3x=6
x=6/3
x=2
two trays of chocolate
three trays of cookies
2.5x+2y=P
2.5(2)+2(3)=P
5+6=P
P=$11
Suzanne needs material for her school project. She buys 2.75 yards of material at $5.84 a yard. What is the total cost of the material? Round to the nearest cent.
Answer:
Total cost of the material is 16.06!!!
Step-by-step explanation:
Find the cost of 2 yards. 5.84*2=11.68.
5.84*0.75=4.38
Add them together.
11.68+4.38=16.06!
Write the equation of the line fully simplified slope-intercept form.
Answer:
y=-x+3
Step-by-step explanation:
15x+10 80
I need help plzzzzzzz
Answer:
6
Step-by-step explanation:
180-80=100
100-10=90
90 divided by 15=6
which best values x satisfies the equation
please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
d
Step-by-step explanation: it is that answer because (r+s)t=rt+st is you r answer i did it and i got it correct please mark me as brainlist
Which which expression is equivalent to (4^3)^2•4^2
Answer: 16^7
Step-by-step explanation:
4^5 • 4^2
16^7
Help ASAP. George receives a 3-year loan for $2000. At the end of the loan he has paid $30 in
interest. What was his simple interest rate?
A.50%
B. 0.5% C.5%
D. 0.05%
B
Step-by-step explanation:
2000$ is far from 30$ so it is b
help me please I need an answer now, please
Answer:
can you re-upload the picture its blurry
Step-by-step explanation:
Think About the Process The length of a rectangle is twice the width. The area of the rectangle is 9
square units. Notice that you can divide the rectangle into two squares with equal area. How can you
estimate the side length of each square? Estimate the length and width of the rectangle.
Answer:
The side length of each square is 2.12 units.
The length ad width of the rectangle are 2.12 and 4.24 units
Step-by-step explanation:
Let the width of the rectangle is x,
So, the length of the rectangle is 2x.
Area of the rectangle = 9 sq. units
[tex]9 = 2x \times x[/tex] [as area = length x width]
[tex]\Rightarrow 9 = 2x^2[/tex]
[tex]\Rightarrow x^2 = \frac{9}{2}=4.5[/tex]
[tex]\Rightarrow x = 1.5\sqrt{2}=2.12[/tex] units
So, width of the rectangle, x= 2.12 units and
the llengthof the rectangle, 2x= 2 x 2.12= 4.24 units.
After division of the rectangle into two equal square, so, the area of each square will be half of the area of the rectangle.
The area of the rectangle = 9/2=4.5 square units.
Let a be the length of the sides of the square, so
Area [tex]= a^2[/tex]
[tex]\Rightarrow a^2=4.5[/tex]
[tex]\Rightarrow[/tex] [tex]a = 1.5\sqrt{2}=2.121[/tex]
Hence, the side length of each square = 2.12 units.
Subtract.
125−(−35)
Enter your answer, in the simplest form, in the box
Answer:
160
Step-by-step explanation:
The two subtraction symbols are going to cancel each other out and turn into addition symbols so the problem is 125 + 35
Answer:
-2 3/4
Step-by-step explanation:
Which one is Correct...? 2+2=4, 2+2=10 or 2+2=22?
Answer:
2+2=4
Step-by-step explanation:
Answer:
2+2=4
Step-by-step explanation:
3/4 + 5/16
Plz help nowwwwwwww
Answer:
1.0625
Step-by-step explanation:
Answer:
17/16
Step-by-step explanation:
A jet was at a cruising altitude, then descended 3,500 feet. If the airplane is at 24,700 feet now, what was the cruising altitude?
Answer:
28200
24700+3500=28200.
The plane was at 28200 feet then it desended 3500 feet then it was at 24700 feet.
150 ml of orange juice has a mass of 200g. What is the density?
Can somone please help me asap I’ll mark brainlist!!!!!
Answer:
405.45
Step-by-step explanation:
405.45
yw
A bakery sold a total of 80 cupcakes in a day, and 95% of them were chocolate
flavored. How many of the cupcakes sold that day were chocolate flavored?
Answer:76
Step-by-step explanation:
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLYEST
Multiple questions each number needs a letter!
1. I like or go to the beach or I like to eat ice cream.
2. I like or go to the beach and I like to eat ice cream.
3. I enjoy rainy days and I like to eat ice cream.
4. I do not enjoy eating ice cream or I do not enjoy rainy days.
5. Therefore, I enjoy ice cream.
ANSWER OPTIONS
A. p v q
B. ~q v r
C. r ^ q
D. p ^ q
E. (Three dots in the shape of a pyramid) q
Answer:
The answers are below!
Step-by-step explanation:
These are what the symbols mean so you can better understand them
p: I like to go to the beach
q: I like to eat ice cream
r: I do not enjoy rainy days
^ = means OR so a that has or in it.
v = means AND so any sentance with and in it
~ = not so any phrase that condridicts what the origional P,Q, and/or R
∴ = Therefore so any phrase with therefore.
So; p ∧ q would be P... OR... Q acording to the key above would be
I ilke to go to the beach OR I like to eat icecream.
You can figure out the rest! Hope this helps you!
What is the equation written in vertex form of a parabola with a vertex of (3,6) that passes
through point (4,4)?
Answer:
f(x) = -2(x - 3)² + 6Step-by-step explanation:
The vertex form of an equation of the parabola:
f(x) = a(x - h)² + k
the vertex is (3, 6) ⇒ h = 3, k = 6
so:
f(x) = a(x - 3)² + 6
The parabola goes through the point (4, 4) ⇒ x=4, f(x)=4
4 = a(4 - 3)² + 6
4 = a(1)² + 6
-6 -6
- 2 = a
It means the equation of the parabola in vertex form:
f(x) = -2(x - 3)² + 6
Taylor has $27 dollars in his checking account. He then writes a check for $35. What is the balance of Taylor's bank account? (Write an equation to represent this problem)Required to answer. Single line text.
Answer: $-8
Step-by-step explanation:
$27 - $35 = $-8
7th grade math , I’ll give brainliest
Answer:
7.$340
8. -88
Step-by-step explanation:
ten times the sum of half a number x and 9 is 13
Answer:
10*((x/2)+9)=13
Step-by-step explanation: